26. července 2024
Alliance4Life (A4L), iniciativa sdružující progresivní instituce z oblasti přírodních věd ze střední a východní Evropy, byla založena před šesti lety s cílem překlenout inovační mezeru prostřednictvím modernizace řízení a správy výzkumu. Skupina "Lidské zdroje a mobilita" se zaměřila na vytváření systematických a udržitelných změn v oblasti řízení lidských zdrojů. Zástupci dvanácti partnerských institucí se v uplynulých šesti letech věnovali analýze současné situace, výměně zkušeností, plánování a zavádění pokročilých kariérních systémů a personálních politik ve svých institucích. Nedávno A4L vydala závěrečnou analýzu, která podrobně popisuje vývoj HR systémů ve výzkumných organizacích a zdůrazňuje její potenciální využití napříč výzkumnými institucemi.
Procesní schéma: Šest let systematické práce na zlepšování HR systémů členů A4L
Systematický přístup k řízení lidských zdrojů
Pro pokrok v tak citlivé oblasti, jako je řízení lidských zdrojů a institucionální kultura, je nezbytný dlouhodobý a systematický přístup. Fokusní skupina využila výsledky předchozího projektu Alliance4Life, který zahrnoval sběr dat, analýzu a identifikaci překážek a podpůrných faktorů na institucionální, národní a unijní úrovni. Z analýzy vyplynuly následující závěry:
- Absence mezinárodně uznávaných modelů řízení lidských zdrojů a kariérního systému, které by byly univerzálně použitelné v zemích střední a východní Evropy.
- Často chybí moderní systémy kariérního postupu, které by odrážely současnou realitu výzkumu, což vede k významným problémům s tzv. inbreedingem.
- Tato situace významně komplikuje realizaci institucionálních změn, náboru mezinárodních talentů a přílivu nových talentů a idejí nezbytných pro inovace.
Monitorování a rozvoj v oblasti lidských zdrojů
Pod vedením Elišky Handlířové z CEITEC MU sledovala fokusní skupina HR a mobilita po dobu tří let následujících osm oblastí lidských zdrojů napříč všemi institucemi a systematicky pracovala na jejich rozvoji:
- HR Excellence in Research Award
- Systémy kariérního rozvoje a kariérní dráhy
- Mobilita a stáže
- Posílení kompetencí vedoucích výzkumných skupin a manažerů ve vědě
- Náborový proces z hlediska kvality a kvantity uchazečů
- Internacionalizace a nábor zahraničních talentů
- Welcome services a podpora integrace zahraničních vědců a vědkyň
- Diverzita, rovné příležitosti a ženy ve vědě
- Vědecká kultura a institucionální kultura
Projekt A4L Actions (2021-2024) se zaměřil na to, aby každá organizace A4L mohla postupovat nezávisle na vnějších faktorech (jako je systém financování nebo národní legislativa) a dosáhnout reálné změny na institucionální úrovni.
Jak jsme postupovali
Na začátku projektu provedl každý partner sebehodnocení v devíti HR oblastech a identifikoval svou úroveň v dané oblasti na "pokročilou", "základní" nebo "bez zavedeného systému". Tzv. pokročilí partneři se podělili o informace, jak mají své systémy nastavené, aby inspirovali ostatní. "Pro úspěch činnosti naší skupiny a přenositelnost tzv. best practices od zkušených partnerů bylo rozhodující, že naše instituce pochází z podobného prostředí a sdílí podobné výzvy," uvedl Tomaž Marš, proděkan Lékařské fakulty Univerzity v Lublani a člen FG HR.
Po úvodní sebehodnotící analýze jednotliví členové určili 2-3 prioritní oblasti, ve kterých se chtějí posunout, a formulovali konkrétní opatření, indikátory, termíny a odpovědnosti za jejich implementaci. Při designování struktury akčního plánu se fokusní skupina inspirovala oceněním HR Excellence in Research Award (HRS4R).
Tímto přístupem zaměřeným dovnitř instituce a na vlastní aktivitu členové A4L převzali svůj díl odpovědnosti a orientovali se na vnitřní faktory, které mohou zlepšit, aby přinesli pozitivní změnu kvality v oblasti lidských zdrojů ve výzkumu. "Vždy je snazší identifikovat překážky (např. národní legislativu) než určit (a dohodnout se), co je proveditelné. Řízení změn je obtížné v každé organizaci - i když existuje jen několik překážek," říká Karen Vandevelde, personální a organizační ředitelka Univerzity v Antverpách a externí konzultantka A4L v oblasti řízení lidských zdrojů.
Dopad systémového přístupu v HR ve vědě
V roce 2024, šest let po prvotních diskusích o překážkách a faktorech podporujících pokrok v oblasti lidských zdrojů ve výzkumných organizacích střední a východní Evropy a dva roky po formulaci akčních plánů na posílení systémů lidských zdrojů členských organizací, zveřejnila A4L výsledky závěrečné analýzy dopadu systematických přístupů v řízení lidských zdrojů.
"Všichni partneři zlepšili své personální systémy," uvedla předsedkyně fokusní skupiny Eliška Handlířová. "Zaznamenali jsme, že instituce, které jsou držiteli ocenění HR Excellence in Research Award, prokázaly vyšší pokrok a posunuly se ze 'základní' na 'pokročilou' úroveň v průměru ve 2,7 oblastech HR, zatímco u ostatních členů to bylo 1,3 oblasti. Domníváme se, že to lze přičíst skutečnosti, že tyto instituce implementovaly nejen akční plán A4L HR, ale také robustnější akční plán HRS4R s dobře navrženým systémem implementace a hodnocení. To svědčí o významném vlivu certifikace HR Award na systémy lidských zdrojů ve výzkumných organizacích," dodává Handlířová. Kromě toho došlo k výraznému poklesu ústavů bez zavedeného systému, a to z 31 oblastí v roce 2021 na pouhých 12 v roce 2024.
Motivace být excelentní v HR
Alliance4Life se zasazuje o to, aby se každá instituce zavázala k zisku a úspěšné implementaci ocenění HR Excellence in Research Award. Instituce s tímto oceněním vykazují systematický a udržitelný pokrok. "Dobře fungující vedení a řízení lidských zdrojů jsou ve výzkumných organizacích klíčové, protože zajišťují optimální využití talentů a podporují produktivní a inovativní prostředí," uvedla Nada Čikeš, profesorka Záhřebské univerzity a spolupředsedkyně FG HR a mobilita.
HR excelence jako trvalý závazek organizace
Odborníci na lidské zdroje Alliance4Life si uvědomují, že řízení lidských zdrojů je nepřetržitá činnost. "Budování kvalitního HR systému je nekončící proces, který vyžaduje víc než jen držet krok s trendy. Klíčové je vyhodnocovat efektivitu nově zaváděných iniciativ," říká Eliška Handlířová. "Vyzýváme instituce, aby se zavázaly k průběžnému vzdělávání vedoucích pracovníků, které má významný synergický efekt na rozvoj dalších oblastí lidských zdrojů," pokračuje Handlířová.
Význam HR expertek a HR expertů ve vědě
Zpráva zdůrazňuje zásadní roli odborníků na lidské zdroje, kteří se dobře orientují ve specifikách akademické a výzkumné sféry. Tito odborníci jsou neocenitelnými spojenci managementu i vědců a vědkyň a podporují otevřené, transparentní a přátelské pracovní prostředí, včetně fungování na základě principu zásluh (tzv. merit-based). Odborníci na lidské zdroje pomáhají překlenout propast mezi administrativou a vědeckými týmy a garantují, že politiky a postupy jsou přizpůsobeny jedinečným potřebám výzkumných institucí. Jejich odborné znalosti jsou nezbytné při vytváření kariérních systémů, zavádění iniciativ v oblasti diverzity a inkluze a udržování kultury podporující inovace a spolupráci.
Závěry a doporučení:
- S potěšením oznamujeme, že instituce A4L v zemích střední a východní Evropy dosáhly významných pokroků v širokém spektru řízení a podpory lidských zdrojů. Usilujeme o ustanovení standardů na národní úrovni a žádáme o podporu A4L členských institucí při pokračování našeho úsilí o pokrok v HR oblastech.
- Apelujeme na výzkumné instituce, aby se staly držiteli ocenění HR Excellence in Research Award a toto dále rozvíjely. Je zřejmé, že instituce, které jsou držiteli tohoto ocenění, přistupují ke svým iniciativám systematicky a udržitelně.
- Vyzýváme vědecké instituce, aby se zavázaly k průběžnému rozvoji a školení vedoucích pracovníků (vedoucích oddělení a týmů, řešitelů atd.). Taková opatření mají významný synergický efekt na rozvoj dalších oblastí lidských zdrojů.
- Naše zkušenosti podtrhují význam zavedení komplexní strategie lidských zdrojů, která je v souladu s celkovými cíli instituce. Tato strategie by měla zahrnovat celé spektrum kariérního cyklu zaměstnanců v akademické a výzkumné sféře - od náboru a nástupu až po kariérní rozvoj, pracovní podmínky a odchod z organizace. Vzhledem k omezeným zdrojům, zejména personálním, je však rozumné zaujmout k tvorbě politiky postupný přístup a aktivně pracovat s přístupem řízení změn. Postupné zavádění nových politik usnadňuje přijetí změny v rámci instituce, které vyžaduje pochopení a přijetí ze strany všech zúčastněných stran.
- V souvislosti s výše uvedenými body naše instituce zdůrazňují klíčovou roli odborníků na lidské zdroje, kteří se dobře orientují ve specifikách akademického a výzkumného prostředí. Tito odborníci jsou neocenitelnými spojenci vedení i vědců a vědkyň při podpoře otevřeného, transparentního, vstřícného a na zásluhách založeného pracovního prostředí.
- Těm organizacím (fakultám, ústavům), které jsou součástmi rozsáhlých a často decentralizovaných univerzit, doporučujeme ovlivňovat pokrok v oblasti lidských zdrojů na celé univerzitě, aby se podpořila integrace.
- Organizace A4L si uvědomují, že řízení lidských zdrojů je trvalým úsilím. Budování vysoce kvalitního systému lidských zdrojů je nekončící proces. Je potřeba nejen udržovat krok s novými trendy a výzvami, ale také udržet a vyhodnocovat účinnost nově zavedených iniciativ. Aktivity zahájené v rámci projektu A4L ACTIONS budou pokračovat a budou ještě prohloubeny při realizaci následného projektu A4L BRIDGE.
Celá zpráva je volně k dispozici na webových stránkách Alliance4Life ZDE.
Líbí se Vám náš obsah?
Činnosti zahájené v rámci projektu A4L_ACTIONS budou pokračovat během realizace následného projektu A4L BRIDGE. Pokud nechcete přijít o novinky a události Alliance4Life, sledujte nás na LinkedIN a Twitteru!