28. května 2018
Tisková zpráva, Brno, 28.5.2018; CEITEC MU a německá firma DyNAbind budou spolupracovat na výzkumu a vývoji potenciálních léků zaměřených na lidské 14-3-3 bílkovinné komplexy, které hrají významnou roli v nádorových a neurodegenerativních onemocněních. Spolupráce je založena na výzkumné práci vědeckého týmu Jozefa Hritze v CEITECu.
Zmíněné 14-3-3 bílkoviny hrají rozhodující roli v mnoha buněčných procesech. Navzájem se ovlivňují s řadou dalších látek, a řídí tak různé aspekty buněčného růstu a signalizace. Ačkoliv figurují i v řadě nádorových a neurodegenerativních onemocnění, je kvůli jejich působení s dalšími bílkovinami obtížné cílit na ně léčbu klasickými metodami.
Německá firma DyNAbind pomocí své platformy Dynamic Library hledá v DNA knihovně ty nejnadějnější ze stovky milionů molekul, které se s bílkovinami dobře váží, a mají tak potenciál stát se základem pro cílenou léčbu.
„DyNAbind vždy usiloval o inovativní práci. Jsme hrdí na to, že můžeme spolu s doktorem Hritzem a Ceitecem hledat a optimalizovat cílenou léčbu související s těmito fascinujícími bílkovinami,“ řekl spoluzakladatel a generální ředitel společnosti DyNAbind Michael Thompson.
„Moje motivace začít spolupracovat s firmou DyNaBind vzešla z našich předchozích diskusí o mimořádném potenciálu jejich knihovny DNA-Encoded Library pro detekci a optimalizaci léků,” okomentoval spolupráci Jozef Hritz.
„Identifikované molekuly by představovaly širokou škálu aplikací nejen v akademickém, ale i ve farmaceutickém sektoru. Pro mě i pro naše studenty je také velice motivující vidět, jak je náš výzkum uplatnitelný v praxi a jak jejich vlastní poznatky mohou přímo pomoci například při vytváření nové léčby,“ dodal Hritz.
O společnosti DyNAbind
DyNAbind GmbH je biotechnologická společnost se sídlem v německých Drážďanech, která nabízí inovativní technologii DNA-Encoded Library (DEL) pro detekci a optimalizaci léků. Zakladatelé společnosti DyNAbind mají dlouholeté zkušenosti s vývojem a používáním technologií DEL, které vedly k vývoji jejich vlastní inovativní dynamické knihovny.
Tím, že specificky ladí architekturu DNA pro přechodné interakce, molekuly se v knihovně samy dynamicky sestavují a přeskupují do ideálních vazebných struktur, čímž výrazně snižují míru falešně pozitivního zásahu. Následná kvantitativní validace může začít bez nutnosti opětovné syntézy zásahu, což umožní získat relevantní výsledky v řádu dnů, nikoliv měsíců.
Tým DyNAbind pracuje s partnery na vývoji a realizaci nejúčinnějších programů pro zjišťování a optimalizaci pro různé terapeutické cíle. DyNAbind nabízí služby klientům z farmaceutického, biotechnologického nebo akademického sektoru, kterým pomáhá nalézt nejlepší cestu ke kvalitnějším a relevantnějším výchozím bodům v oblasti chemie pro medicínské aplikace.