30. srpna 2022

Ester Jarour z institutu CEITEC Masarykovy univerzity byla najata jako expertka pro poskytování konzultačních služeb pro přípravu implementace plánovaného grantu Evropské výzkumné rady ERC s názvem Science Journalism Initiative zaměřeného na vědeckou žurnalistiku. Účelem tohoto nového grantového schématu je zlepšit vzájemné porozumění mezi vědci a vědeckými novináři a zároveň respektovat novinářskou nezávislost. Pilotní projekt s názvem Masaryk University Science Journalism Initiative by měl připravit půdu pro tento nový typ ERC grantu. Pilotní projekt byl zahájen letos v srpnu a bude realizován na Masarykově univerzitě během následujících devíti měsíců.

Návrh pracovního programu Evropské výzkumné rady ERC na rok 2023 přijala Vědecká rada ERC na začátku tohoto roku a předala ho Evropské komisi ke schválení. Tento návrh zahrnuje nově i grantový projekt s názvem ERC Science Journalism Initiative, který spadá pod takzvané Coordination and Support Actions (CSA). Prostřednictvím tohoto grantu hodlá ERC podpořit organizaci nebo konsorcium organizací při vytváření nových programů umožňující tři až pětiměsíční pobyty novinářů ve výzkumných institucích. Účelem grantu je zlepšit vzájemné porozumění mezi vědci financovanými z ERC grantů a komunitou vědeckých novinářů.

Před realizací tohoto grantového schématu by chtěla Výkonná agentura Evropské rady pro výzkum (ERCEA) získat komplexní analýzu založenou na důkazech z praxe. Analýza by měla zahrnovat rady a doporučení ohledně pobytů vědeckých novinářů v hostitelských institucích držitelů ERC grantů. A právě za tímto účelem byla najata Ester Jarour. Jejím úkolem bude otestovat tento grant na Masarykově univerzitě v kratším měsíčním režimu a vypracovat komplexní report pro ERCEA. Tento report poskytne praktická doporučení a materiál, který bude ERCEA sloužit při budoucím řízení tohoto grantu.

Pilotní projekt Masaryk University Science Journalism Fellowship podporovaný Evropskou výzkumnou radou ERC, financuje měsíční pobyt zahraničního vědeckého novináře či novinářky na Masarykově univerzitě. Hostující zahraniční novinář bude mít jedinečnou příležitost ponořit se do skutečného světa vědy a stát se na měsíc členem vědecké komunity MUNI. Zároveň bude mít možnost pozorovat komplexní výzkumný proces a vidět na vlastní oči, jak fungují super moderní vědecké technologie. Na závěr pobytu bude uspořádán celodenní workshop na téma komunikace vědy, který bude otevřený vědecké komunitě ze všech fakult Masarykovy univerzity i českým vědeckým novinářům. Toto speciální stipendium umožní výměnu znalostí mezi zkušeným vědeckým novinářem ze zahraničí a vědeckou komunitou napříč celou univerzitou. Do sdílení znalostí budou zapojeni i pracovníci PR oddělení z jednotlivých fakult. Zahraniční novinář bude na Masarykově univerzitě během října 2022 a závěrečný workshop je plánován na začátek listopadu 2022.

„Jedná se o velkou poctu, že Masarykova univerzita a CEITEC byly vybrány jako hostitelské instituce pro pilotní projekt nového grantu ERC. A pro nás všechny na Masarykově univerzitě se nabízí skvělá příležitost, jak zdokonalit své dovednosti v oblasti komunikace vědy, jak se naučit dnes, tak populární metodu zvanou Storytelling a zároveň se podělit o kvalitní vědecké výsledky naší práce i za hranicemi České republiky,“ uzavírá rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

Čtěte více

Akce a hosté Výzkum Novinky

Seznamte se Edwinem Colyerem, vědeckým novinářem a stážistou na Masarykově…

3. 10. 2022