25. ledna 2023

Zastupitelstvo města Brna každoročně uděluje Ceny města Brna za významnou činnost nebo dílo, které obohatily některou oblast či více oblastí veřejného života, a přispěly tak k posílení dobrého jména města Brna. Letos byli za své zásluhy oceněny také dvě významné osobnosti brněnského výzkumného centra CEITEC. Profesor Tomáš Šikola z CEITEC Vysoké učení technické (VUT) obdržel ocenění v oblasti technických věd a profesor Jiří Fajkus z CEITEC Masarykova univerzita (MU) obdržel ocenění v oblasti přírodních věd. Dalších dvanáct významných brněnských osobností bylo oceněno v dalších oblastech.

Tomáš Šikola vystudoval odbornou fyziku na Masarykově univerzitě, poté nastoupil jako samostatný vývojový pracovník do Tesly Brno a od roku 1986 působí na Vysokém učení technickém v Brně. Od roku 2006 řídí Ústav fyzikálního inženýrství. Profesor Šikola byl zakládajícím členem týmu vědců, který stál u zrodu Středoevropského technologického institutu CEITEC, který dnes patří k předním výzkumným ústavům Střední Evropy. Nyní zde vede výzkumnou oblast Pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie.

Profesor Šikola se svými kolegy pracoval na realizaci několika významných evropských projektů a spolupracuje s předními zahraničními univerzitami a výzkumnými centry, navazuje rovněž spolupráce s významnými průmyslovými partnery, především z oblasti elektronové mikroskopie. Společně řeší zejména vývoj technologických a analytických zařízení pro výzkum povrchů, tenkých vrstev a nanostruktur. Profesor Šikola je velmi aktivní v publikační a přednáškové činnosti a organizuje mezinárodní letní školy o fyzice povrchů a nanotechnologiích. V roce 2006 hostoval jako vědecký pracovník na Stanfordské Univerzitě v USA. Profesor Tomáš Šikola je morální i odbornou autoritou a významně přispěl k rozvoji vědecko-technického potenciálu Brna.

Jiří Fajkus vystudoval biochemii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, vědeckou hodnost CSc. získal na Biofyzikálním ústavu Akademie věd ČR v oboru biofyzika. Od roku 2011 působí jako vedoucí výzkumné skupiny v institutu CEITEC MU a jako vedoucí Mendelova centra genomiky a proteomiky rostlin. Profesor Fajkus je mezinárodně uznávaný odborník v biologii telomer u rostlin. Telomery jsou koncové části chromozomů, které je chrání před poškozením. Zkracování telomer se pojí se stárnutím organismu. Zpomalit, zastavit nebo zvrátit zkracování může enzym zvaný telomeráza.

V roce 2019 tým Jiřího Fajkuse popsal geny kódující RNA podjednotky rostlinné telomerázy a v roce 2021 se mu podařil další převratný objev – objasnil společný původ telomerázových RNA u rostlin, řas i evolučně vzdálenějších jednobuněčných organismů, jako jsou např. nálevníci nebo rozsivky. Posunul tak poznatky o telomerách dále do minulosti, v časovém rozpětí více než miliardy let. Jiří Fajkus zveřejnil své vědecké výsledky ve více než 150 odborných publikacích s vysokou mezinárodní citovaností a v roce 2021 byl zvolen členem prestižní Evropské organizace pro molekulární biologii EMBO. Udělení Ceny města Brna je vyjádřením respektu k osobnosti, která je váženým příslušníkem mezinárodní vědecké komunity a přispívá ke zvyšování prestiže města Brna. 

Autorka fotografií: Marie Schmerková

Čtěte více

Novinky Tiskové zprávy Výzkum

Jiří Fajkus byl zvolen novým členem Evropské asociace molekulárni biologie EMBO

14. 6. 2021

Novinky Média Ocenění

Jiřího Fajkuse z CEITEC ocenil Jihomoravský kraj

31. 1. 2022

Média

Tomáš Šikola a Jiří Spousta v Dobrém ránu České televize

25. 5. 2013