26. května 2023

V těchto dnech ekonomičtí diplomaté, kteří se připravují na svůj nástup na české ambasády do evropských teritorií, ale i do vzdálenějších zemí jako Mexiko, Zambie, Thajsko či Indie, navštěvují české exportní firmy a vědecko-výzkumné instituce. Cílem těchto návštěv je seznámit se s potřebami i potenciálem významných českých subjektů pro rozvoj zahraniční spolupráce a podporu ze strany ambasád. Je tedy samozřejmé, že v programu exkurzí diplomatů nemohl chybět ani brněnský CEITEC Masarykovy univerzity.

Návštěvy významných českých exportních firem a vědecko-výzkumných institucí patří mezi tradiční součást předvýjezdové přípravy diplomatů, ke které se Ministerstvo zahraničních věcí ČR vrací po kovidové pauze. Během tří dnů diplomaté navštívili sedm firem napříč sektory a regiony ČR, včetně návštěvy vystavovatelů na veletrhu zbrojního průmyslu IDET. Mezinárodní výzkumné centrum CEITEC, bylo do roadshow zapojeno s ohledem na vládní prioritu posílení vědecké diplomacie. Seznámení se s činností formou praktických exkurzí má napomoci ekonomickým diplomatům ČR lépe porozumět potřebám českých firem a výzkumných institucí a dát potřebný impulz pro intenzivnější rozvoj obchodně-ekonomické spolupráce ČR s partnerskými zeměmi.

Na CEITEC MUNI uvítal skupinu deseti diplomatů ředitel institutu Jiří Nantl, koordinátorka strategických partnerství a mezinárodních vztahů Zlatuše Novotná, vědecká tajemnice Nikola Kostlánová a tisková mluvčí Ester Jarour. Jiří Nantl uvedl CEITEC MUNI jako jednu z největších investicí do výzkumné infrastruktury v ČR a jako model budování centra excelence, který je velmi inspirativní i pro zahraničí. Zlatuše Novotná představila CEITEC MUNI jako moderní instituci inspirovanou v oblasti řízení a standardů fungování předními výzkumnými centry vyspělé západní Evropy. Zdůraznila vizi ústavu stát se vedoucím evropským výzkumným ústavem v oblasti věd o živé přírodě, známým svými objevy. Zlatuše Novotná ve své přednášce upozornila na nedávný výsledek evaluace mezinárodním vědeckým poradním výborem, jehož členové ve své hodnotící zprávě potvrdili, že CEITEC je skutečným lídrem ve střední Evropě a jedním z nejvíce vyspělých institutů v celé Evropě, takže jeho ambiciózní vize rozhodně není nedosažitelná.

Vědecká tajemnice Nikola Kostlánová diplomaty ubezpečila, že CEITEC MUNI je skutečně mezinárodní institucí, kde je angličtina naprostou samozřejmostí a kde jsou zaměstnanci na kolegy ze zahraničí zvyklí. 42 % vědců a vědkyň a 52 % doktorandů a doktorandek působících na CEITEC MUNI pochází ze zahraničí. Ústav disponuje mnoha nástroji, které slouží úspěšné integraci cizinců jak na novém pracovišti, tak i v prostředí brněnského regionu. CEITEC je skvělou destinací pro vědce všech kariérních úrovní díky svým moderním sdíleným laboratořím poskytujícím nadstandardní servis mezinárodní vědecké komunitě. Díky tomuto skvělému zázemí se místním vědcům a vědkyním podařilo v loňském roce publikovat v takzvané svaté trojici nejlepších odborných časopisů světa – Nature, Science a Mollecular Cell. Úroveň výzkumu na CEITEC MUNI dokládají i další prestižní ukazatele, jako např. získané ERC granty financované Evropskou výzkumnou radou a členství výzkumníků CEITEC MUNI v organizaci EMBO, která sdružuje nejlepší molekulární biology světa. Polovina z členů EMBO působících v ČR jsou zaměstnáni právě na CEITEC MUNI.

Zlatuše Novotná dále představila strategické mezinárodní aliance, kterých je CEITEC zakládajícím členem. Aliance EU-LIFE sdružuje 15 vynikajících výzkumných center z 15 zemí převážně západní Evropy. CEITEC byl prvním členem z východní Evropy, který byl přizván, aby se stal členem. Alliance4Life, kterou CEITEC MU založil a koordinuje, má 12 členů z 11 zemí střední a východní Evropy. Obě aliance fungují na podobném principu sdílení zkušeností v různých oblastech, jako je například transfer znalostí a technologií, hodnocení vědy, grantové strategie, komunikace vědy, řízení infrastruktury a další. Díky neustálému sdílení dobré praxe se všechny členské organizace neustále zlepšují a poskytují tak výborné pracovní zázemí pro své zaměstnance. 

Dalším důležitým tématem setkání s českými diplomaty byla CEITEC PhD School, která opět odpovídá vysokému evropskému standardu. Více než polovina doktorandů je zahraničních a CEITEC MUNI má zájem přilákat další talenty ze zahraničí, včetně zemí, kam se mají diplomaté v příštích měsících přesídlit. CEITEC PhD School poskytuje ideální výchozí podmínky pro úspěšnou mezinárodní vědeckou kariéru. Doktorandi studující v CEITEC PhD School mají přístup k modernímu vybavení a kvalitnímu vzdělávání v angličtině. CEITEC PhD School vychází z "Principů pro inovativní doktorské vzdělávání", které vydala Evropská unie s cílem standardizovat kvalitu evropského doktorského studia. Absolventi CEITEC PhD School dostávají po studiu pracovní nabídky od renomovaných výzkumných institucích, jako je Yale University ve Spojených státech nebo věhlasný německý Max Planck Institute.

Po představení toho nejlepšího z institutu CEITEC MUNI probíhala diskuze s diplomaty s cílem najít vhodné možnosti spolupráce a odstartovat společně nové aktivity české vědecké diplomacie. Česká věda vždy měla a stále má světu co nabídnout. O tom se diplomati přesvědčili také při návštěvě sdílené laboratoře rostlinného výzkumu, kde se měli možnost podívat na unikátní přístroje brněnské firmy Photon System Instruments (PSI), které vědci a vědkyně z CEITEC MUNI využívají pro výzkum rostlin. Společně se firma PSI a CEITEC MUNI prezentovali také na světové výstavě EXPO 2023 v Dubaji, kde byla jejich společná expozice oceněna jako 11. nejzajímavější expozice v kategorii inovací. Na závěr své návštěvy vyzvali čeští ekonomičtí a vědečtí diplomaté představitele CEITEC MUNI, aby se jim při svých zahraničních cestách ozývali a vyměňovali si navzájem informace, díky kterým by se mohli otevřít dveře pro zajímavé mezinárodní spolupráce.