26. května 2020
Nejbližší týdny ukážou, zda můžeme spoléhat na záchranný kruh chytré karantény.
Virolog ze Středoevropského technologického institutu při Masarykově univerzitě Pavel Plevka vidí jako vážný problém nejasnost plánu pro případ, že se projekt chytré karantény, založený na trasování lidí pomocí jejich mobilů a platebních karet, ukáže jako málo účinný a nezvládne zastavit šíření nákazy.
“Potřebujeme navýšit schopnost trasování, tedy zaměstnat a vyškolit pomocné pracovníky pro hygienické stanice. Tohle by mohla dělat armáda, měli bychom mít ale tisíce takových pracovníků,” říká Plevka. Ti by měli umět zvládnout růst počtu nově nakažených lidí na stovky případů denně, k němuž podle mnohých expertů po otevření ekonomiky dojde. Pokud tuhle fázi Česko nezvládne, nákaza se bude opět šířit, vypukne další vlna epidemie a vláda bude muset opět sáhnout k plošným opatřením za cenu obrovských hospodářských škod.
Pavel Plevka si také myslí, že by měl stát připravit kapacitu pro produkci vakcíny, až bude k dispozici. “Tohle je náročné, protože vyvíjené vakcíny jsou různých typů a je třeba připravit kapacitu pro všechny typy,” dodává.
Kritická fáze přichází v době, kdy veřejnost evidentně podléhá pocitu, že nejhorší má za sebou a chce si po dvou měsících v karanténě užít volnosti. Přitom konec být zdaleka nemusí. To ukazuje i situace v Jižní Koreji, kde teď po týdnech velmi dobrých výsledků čelí hrozbě druhé vlny epidemie.
Plný text článku najdete zde.
Autor: Marek Švehla
Zdroj: Týdeník Respekt