24. května 2024
Univerzitní svátek Masarykovy univerzity Dies Academicus je slavnostní událostí, při které se setkají členové akademické obce, zaměstnanci i studenti. Letos se konal 23. května a jako obvykle byl příležitostí ocenit výjimečné výkony vědeckých pracovníků a vyzdvihnout jejich přínos. Ceny z rukou rektora Martina Bareše převzal za CEITEC MUNI výzkumný tým ve složení Dalibor Blažek, Pavla Gajdůšková a Milan Hluchý, ocenění si odnesla neurovědkyně Klára Marečková a stříbrnými medailemi bylo oceněno působení Jiřího Nantla a Tomáše Hrudy v budování a rozvoji výzkumného institutu CEITEC.
Dalibor Blažek, Pavla Gajdůšková a Milan Hluchý: Cena rektora Masarykovy univerzity za významný tvůrčí počin
Rektor Bareš ocenil práci týmu Dalibora Blažka, který se zabýval studiem cyklin-dependentní kinázy 11 (CDK11) a zjistil, že hraje klíčovou roli při sestřihu RNA, což je proces, který reguluje, které části genetické informace se v buňce použijí. Dosud nebylo jasné, jak přesně CDK11 funguje, ale tým objevil, že molekula OTS964 dokáže specificky blokovat CDK11 a zpomalit nebo zastavit růst a množení buněk, což v kontextu rakoviny může představovat důležitou informaci pro vývoj nových protinádorových terapií. Výzkum totiž prokázal, že OTS964 cílí pouze na CDK11 (jeden z 20 enzymů tohoto typu), což je vzácné, protože většina inhibitorů ovlivňuje více proteinů. Tento objev otevírá nové možnosti pro vývoj léčebných metod, protože přesná regulace CDK11 by mohla být využita v terapii, a to zejména v boji proti rakovině. Tým také ukázal, že manipulace s CDK11 může mít významný vliv na genovou expresi, což poskytuje nové směry pro budoucí výzkum.
Objev, kterým popsali buněčnou funkci cyklin-dependentní kinázy 11 a charakterizovali její inhibitor, byl publikován v prestižním vědeckém časopise Nature. Více informací o vědeckém výzkumu týmu Dalibora Blažka zde.
Klára Marečková: Cena rektora Masarykovy univerzity za mimořádné výzkumné výsledky pro mladé vědce do 40
Mimořádných výzkumných výsledků, za které získala ocenění rektora Masarykovy university, dosáhla ve svém výzkumu Klára Marečková, která se věnuje zdravému stárnutí mozku a jeho prenatálnímu programování. Zejména její poslední výzkum ukazuje, že stres a deprese matky mohou negativně ovlivnit vývoj plodu a zvýšit riziko psychických poruch v dospělosti. Zjistilo se, že tyto vlivy mohou vést k tzv. zrychlenému biologickému stárnutí, což může způsobit například dřívější nástup puberty u dívek nebo úzkosti v rané dospělosti. Klára Marečková získala na tento výzkum prestižní grant JUNIOR STAR Grantové agentury ČR, který jí umožní podrobněji zkoumat, jak prenatální prostředí ovlivňuje vývoj mozku a chování dítěte. Její práce přináší nové možnosti pro cílené léčebné postupy a personalizovanou medicínu pro budoucí generace.
Výsledky výzkumu Kláry Marečkové byly publikovány ve špičkových oborově zaměřených časopisech a vynesly jí pozvání k přednáškám na renomovaných institucích, jako je Harvard Medical School, University of Toronto a University of Ottawa, s nimiž navázala mezinárodní výzkumnou spolupráci.
Více informací o vědeckém výzkumu Kláry Marečkové zde.
Jiří Nantl: Stříbrná medaile
Ocenění na Dies Academicus neputovala pouze do vědeckých rukou, rektor Martin Bareš ocenil stříbrnou medailí i osmileté působení Jiřího Nantla v pozici ředitele CEITEC MUNI. Pod jeho vedením se CEITEC MUNI etabloval jako renomované výzkumné centrum v Evropě, zaměřující se na oblast živých věd. Nantl se na CEITEC významně zasloužil o rozvoj mezinárodní spolupráce a zvýšení kvality vědeckých projektů, což vedlo k nárůstu publikací v prestižních časopisech. CEITEC v době Nantlova působení získal několik významných grantů a ocenění, včetně projektů financovaných Evropskou unií. Jiří Nantl podporoval mladé vědce a inicioval programy pro jejich rozvoj, což přilákalo odborníky z celého světa. Díky jeho přístupu a implementace dobré praxe ze zahraničí se CEITEC stal atraktivním místem pro výzkum a inovace. V roce 2018 byl CEITEC oceněn jako jedno z nejvýznamnějších výzkumných center v České republice. Jiří Nantl se podílel také na modernizaci infrastruktury CEITEC, což umožnilo rozšíření výzkumných kapacit. Nantlovo vedení přineslo excelentní výsledky a posílilo pozici České republiky na poli mezinárodního výzkumu.
Tomáš Hruda: Stříbrná medaile
Stříbrnou medaili předal rektor Bareš i Tomáši Hrudovi, který sehrál klíčovou roli při budování výzkumného ústavu CEITEC v letech 2009–2012. Pod jeho vedením byl vypracován a implementován strategický plán, který zajistil financování a výstavbu moderních výzkumných zařízení. Hruda koordinoval spolupráci mezi akademickými a průmyslovými partnery, čímž zajistil interdisciplinární přístup k výzkumu a jeho úsilí vedlo k získání významných grantů z Evropské unie, které podpořily rozvoj infrastruktury CEITEC. Jeho vizionářský přístup přispěl k tomu, že se CEITEC stal jedním z předních výzkumných center v České republice i v Evropě, a první, které spojovalo výzkum v oblasti živých věd a pokročilých materiálů v takovém rozsahu.