13. prosince 2022
MŠMT udělilo ceny výjimečným osobnostem akademického a vědeckého prostředí. Ceny 18 laureátům v pěti kategoriích předal ministr školství Vladimír Balaš, podle kterého byly vyznamenány výjimečné a motivované osobnosti českého akademického a vědecko-výzkumného prostředí. Mezi oceněnými byl i letošní absolvent CEITEC PhD School Masarykovy univerzity Dominik Hrebík, který převzal Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro vynikající studenty a absolventy studia a za mimořádné činy studentů pro rok 2022.
Dominik Hrebík byl oceněn za vynikající výsledky výzkumu, kterých dosáhl během svého doktorského studia. Dominik Hrebík je strukturní biolog slovenského původu, který působí na v laboratoři Johna Briggse na Max Planck Institute of Biochemistry v německém Mnichově. Doktorské studium absolvoval pod odborným vedením Pavla Plevky a ve své dizertační práci popsal zcela nové objevy v oblasti molekulární virologie.
„Rád bych poděkoval Pavlovi Plevkovi za excelentní vedení během doktorského studia a taky mým rodičům za podporu a trpělivost,“ vzkázal po slavnostním předávání Dominik Hrebík.
Talentovanému strukturnímu virologovi Dominiku Hrebíkovi se podařily objasnit zcela nové mechanismy vstupu prokaryotických a eukaryotických virů do hostitelské buňky pomocí metod kryo-elektronové mikroskopie. Již během doktorského studia vyšla Dominikovi jeho první provautorská publikace v impaktovaném odborném časopise Science Advances (IF = 14.14). V této publikaci poprvé na světě popsal téměř kompletní strukturu bakteriofága v různých částech jeho životního cyklu. Jednalo se o 3D atomární struktury fága s názvem P68 napadajícího buňky zlatého stafylokoka. Zlatý stafylokok je nebezpečná bakterie, která se vyznačuje velkou odolností. Má schopnost vytvářet rezistence na různé léky, zejména z řady antibiotik, a právě fágová terapie by mohla přinést novou alternativu léčby.
Dokonale sestavená struktura tohoto fága zaujala i editora populárního časopisu National Geographic, který Dominika Hrebíka a Pavla Plevku kontaktoval, a požádal je o poskytnutí obrázků struktury bakteriofága P68 pro speciální vydání mezinárodní edice National Geographic o virech, které vyšlo v únoru 2021.
Mezi další stěžejní výsledky Dominka Hrebíka během doktorského studia patří popsání procesů vypuštění genomu u lidských virů z čeledě Picornaviridae, které byly publikovány ve dvou mezinárodních impaktovaných časopisech PNAS (IF = 12.78) a Nature Communications (IF = 17.69). V první publikaci je popsán mechanismus aktivace rhinoviru 14 po vstupu do lidské buňky pomocí molekulárního přepínače ukrytého uvnitř viru. V druhé publikaci je popsán nový mechanismus vypuštění genomu enteroviru. Společně tyto dvě publikace popisují detaily procesu vstupu virů z čeledě Picornaviridae do lidské buňky na úrovni atomárních detailů. Detailní znalost struktury virů je velmi důležitá pro celé lidstvo, protože tato znalost je klíčová pro vývoj efektivních antivirotik.
Vědecké zapálení, obrovská kreativita, vytrvalost a důslednost, které se odráží ve výše popsaných odborných publikacích Dominika Hrebíka, ho řadí mezi výjimečné vědecké talenty. Kromě vědecké činnosti se Dominik aktivně angažuje i v oblasti komunikace a popularizace vědy. Poskytl několik rozhovorů pro Českou televizi a Český rozhlas, má svůj vlastní blog ve slovenském DennikN a vyhrál univerzitní vědecko-popularizační soutěž Science Slam. Dominikův úspěch je jasným důkazem, že i Brno může být skvělým odrazovým můstkem pro špičkovou vědeckou kariéru na světové úrovni.
A jaké je tajemství Dominikova úspěchu? „Mám takové své osobní heslo: Per Ardua ad Astra – Přes překážky ke hvězdám. Protože ve vědě je vždy mnoho překážek, ale tvrdou prací, odhodláním a vytrvalostí, člověk dosáhne cíle a objevu. A také je důležité být bezprostřední a dělat něco, co člověka opravdu baví,“ říká Dominik Hrebík.