16. září 2022
Středoevrospský technologický institut CEITEC a čtyři fakulty sídlící na Bohunickém kampuse Masarykovy univerzity podepsali Memorandum o společném uskutečňování doktorských studijních programů a dalším vzdělávání doktorských studentů. Přírodovědecká fakulta MUNI (PřF), Lékařská fakulta (LF), Fakulta sportovních studií (FSpS), Farmaceutická fakulta MUNI (FaF) a Středoevropský technologický institut Masarykovy univerzity (CEITEC MU) uskutečnili společně tento významný krok, který umožní dohodnout rámec spolupráce při realizaci doktorských studijních programů a při profesním rozvoji studentů doktorského studia. Svým podpisem všichni partneři deklarují svůj zájem společně přispívat ke zvyšování kvality a efektivity vzdělávání mladých vědeckých pracovníků.
Partnerská dohoda definuje zejména procesy a aktivity jako je akreditace doktorského studijního programu, zastoupení v oborových radách, příjmací řízení, výběr a jmenování školitelů, realizace a uskutečňování studia, nebo financování. Spolupráce na základě tohoto memoranda má za cíl zefektivnit plánování a realizaci aktivit souvisejících s profesním rozvojem a podporou doktorských studentů. Jednou z novinek bude společná organizace vzdělávání studentů v oblastech přenositelných (transferrable) nebo měkkých (soft) dovedností, a to zejména formou pravidelných kurzů, seminářů nebo školení. Pro efektivní sdílení a využívání informací bude udržována společná databáze, kde kromě obecných informací o jednotlivých akcích (název, termín konání akce a stručný obsah) budou uvedeny i informace o dostupnosti kurzu pro studenty ostatních fakult. Díky tomu budou mít studenti přístup k širšímu potrfoliu kurzů s lepší kvalitou.
„Příprava doktorandů coby nové vědecké generace je společnou odpovědností celé univerzity. Často se na ní podílí více různých pracovišť. Proto je důležité, že nastavujeme společná pravidla a trasnparentní prostředí pro studenty, aby se v klidu mohli soustředit na svůj výzkum a studium,” říká Jiří Nantl, ředitel institutu CEITEC Masarykovy univerzity.
Kampusové fakulty budou nadále společné organizovat populární multioborové vzdělávací semináře tzv. Life Sciences Seminar Series (LSSS) a Principal Investigators Seminars (PIsS). Organizací LSSS je pověřena komise, v níž jsou zastoupeni představitelé kampusových pracovišť z oblasti věd o živé přírodě a cílem je představovat mezinárodně uznávané vědce z dané oblasti. Organizací PIsS je pověřen CEITEC MU a jeho cílem je představovat interní „Principal Investigators“ (PI) pracovníky z oblasti věd o živé přírodě. Nově budou společně organizovány společné studentské konference a netoworkingové akce pro doktorandy. Typicky se jedná o studentské konference organizované přímo studenty (PhD retreat) s vědeckým zaměřením a doporovodnými vzdělávacími aktivitami.
Fakulty si budou také vypomáhat v oblasti poskytování mentoringu. Mentorování studentů pokročilými vědci, výzkumníky či lektory je silný nástroj pro jejich podporu a rozvoj, který vyžaduje, aby mentor byl zkušenou osobností v konkrétní oblasti potřeby daného studenta. Sdílení mentorů, tj. vědců ochotných věnovat se v tomto smyslu studentům, rozšiřuje portfolio nabízených expertíz, a tudíž je podporováno napříč spolupracujícími stranami. V rámci dobré praxe mohou být u jednotlivých studijních programů volitelně zaváděny tzv. Thesis Advisory Committees (TACs), které poskytují studentovi možnost mentoringu dlouhodobě v rámci celého jeho studia. Pro dobré fungování TAC je nezbytné, aby alespoň jeden její člen byl z jiného pracoviště, než je student a jeho školitel. Účast externích pracovníků v TAC je spolupracujícími stranami plně podporována a reciprocita je očekávána. Dalšími společnými aktivitami bude i kariérní poradenství studentů, propagace a inzerce doktorského studia, a sdílení společných standardů kvality vzdělávání v rámci doktorského studia.