13. dubna 2023
Doktorand Ján Šmeringai se zabývá výzkumem rostlin pod odborným vedením Markéty Pernisové a letos obdržel prestižní ocenění Brno PhD Talent od primátorky města Brna Markéty Vaňkové. Město Brno ve spolupráci s Jihomoravským centrem mezinárodní mobility uděluje každoročně studentům přírodovědných a technických oborů 25 ocenění Brno PhD Talent. Do soutěže se letos přihlásilo 127 studentů a studentek brněnských vysokých škol. Kvalitu předložených projektů, dosavadní úspěchy a znalost angličtiny hodnotili špičkoví vědci z Česka i ze zahraničí. Ocenění studenti získají nejen možnost účastnit se každý měsíc vybraných aktivit podporující jejich profesní rozvoj a mezioborové spolupráce, ale i stipendium, které podpoří jejich vědeckou činnost.
Čím se zabýváte ve vašem výzkumném projektu?
Rostliny mají pozoruhodnou schopnost účinně regenerovat jednotlivé orgány i celé tělo. Tato schopnost je podmíněna funkcí rostlinných hormonů zvaných fytohormony. Můj projekt se zaměřuje na studium specifické skupiny fytohormonů – cytokininů – a jejich úlohu v regulaci regenerace nadzemní části rostlinného těla z jednotlivých buněk v in vitro podmínkách. Výsledky mého projektu by mohly poskytnout cenný nástroj pro produkci transgenních rostlin a pro množení žádoucích genotypů rostlin.
Proč jste se rozhodl pro kariéru ve vědě?
K přírodě mám blízko už od dětství a s přibývajícím věkem jsem se o rostliny zajímal stále více. Proto jsem se rozhodl věnovat rostlinné biologii. Práce ve vědě pro mě přináší velmi lákavý koktejl dobrodružství neprobádaného, odpovědnosti vůči společnosti a zdravé výzvy překonávat sám sebe.
Co vás nejvíce baví na vašem výzkumném projektu?
Velmi rozmanitá práce na špičkovém pracovišti. Co se týče projektu, velmi mě fascinuje neuvěřitelná plasticita rostlin a zejména jejich schopnost regenerace prakticky z každé části těla.
Kdybyste měl trochu povolit uzdu své fantazii a být velmi ambiciózní, pak které konkrétní aplikace vašeho projektu si dovedete v optimistickém scénáři představit v praxi? Od těch prvoplánových až po ty třeba méně očekávatelné?
Pokud hodně popustím uzdu své fantazii, mohly by mé výsledky vést k efektivnímu množení okrasných nebo ovocných rostlin z jediné buňky.
Máte nějaký vědecký vzor? Koho a proč?
Gregor Johann Mendel. Působil v Brně a jeho genialita spočívala především v tom, že na základě relativně jednoduchých pokusů dokázal získat a interpretovat data, která neuvěřitelným způsobem posunula poznání.
Prozradíte něco o svých koníčcích a o tom, kým jste ve volném čase, pokud zrovna nejste v laboratoři?
Rád trávím volný čas v přírodě. Nejvíce mě zajímá flóra oligotrofních rašelinišť, zejména ostřice. V současné době však trávím většinu volného času se svou ženou a čtyřměsíční dcerou.
Čím byste byl, pokud byste se nevěnoval vědě?
Nejspíš bych byl zahradník. Baví mě vidět na zahradě plody své práce.
Proč máte rád Brno?
Přestože jsem rodilý Slovák, kořeny mám na jižní Moravě. Možná i proto jsem se v Brně rychle zabydlel. Brno je úžasné město plné přátelských lidí a obklopené krásnou přírodou. Najdete zde vše, co potřebujete ke spokojenému životu.
Které místo v Brně máte rád a proč?
Nejraději mám Prýgl (Brněnskou přehradu). Najdete tam vše, co potřebujete. Rekreační a sportovní využití, krásnou přírodu a dobré pivo.