30. října 2020
V Brně vzniklo výjimečné vědecké prostředí, které láká výzkumníky z celé Evropy. Svůj podíl na tom má místní vědecké centrum, na jehož vzniku se dohodly brněnské univerzity a výzkumné instituce. Podle ředitele Středoevropského technologického institutu (CEITEC) Jiřího Nantla (ODS) z toho může těžit nejen Brno, ale také celý kraj.
Brno si v posledních letech vydobylo označení inovačního centra České republiky. Odpovídá to realitě?
Myslím si, že to tak skutečně je. Data ukazují, že Brno a jeho bezprostřední okolí je místem s největší znalostní koncentrací v České republice. Bohužel to ale neplatí pro Jihomoravský kraj jako celek. Máme zde ohromné rozdíly mezi Brnem a okolím a ostatními částmi kraje, zejména příhraničními pásmy Znojemska a Hodonínska. Jsme taková Česká republika v malém. Je tu Brno, taková malá Praha s možná ještě větší koncentrací znalostí, a zároveň tu máme šest sociálně a ekonomicky ohrožených lokalit.
Úspěch regionu tedy není úplně jednoznačný. Velkým úkolem bude rozšířit to, co se podařilo v Brně, i do ostatních částí kraje. Jedním z příkladů je globálně úspěšná inovativní společnost Photon Systems Instruments, která sídlí v Drásově u Tišnova. Pokud by se podařilo dostat inovativní podniky do dalších měst a obcí po regionu, mohlo by to generovat podobné efekty, jako se to stalo v Brně. Tam máme díky znalostní ekonomice lidi s velkou kupní silou, což mimo jiné vygenerovalo zajímavou gastronomickou scénu i určitý životní styl. Praha to má také, ale zejména díky turistům. U nás je to efekt znalostní ekonomiky a domácí kupní síly.
Jak se Brnu podařilo stát se centrem inovací a znalostí?
Brno již v době vzniku krajů řešilo otázku, jak se vyrovnat Praze. V místní politice, na univerzitách i v byznysu zavládlo přesvědčení, že region musí něco udělat, aby s hlavním městem dokázal držet krok. Byl konkurenceschopný.
Částečnou odpovědí byla první regionální inovační strategie a založení Jihomoravského inovačního centra (JIC), které navíc nezaložil kraj nebo město. Do vzniku centra byly hned od počátku vtaženy univerzity, čímž si JIC zajistilo autonomii. Kraj a město jej sice financují, ale není to politicky řízená organizace, což se ukázalo jako důležitý faktor úspěchu.
Celý rozhovor najdete zde.
Zdroj: Euractiv.cz