31. ledna 2022

Cenu Jihomoravského kraje za přínos v oblasti vědy obdržel vedoucí výzkumné skupiny na institutu CEITEC MU a vedoucí Mendelova centra genomiky a proteomiky rostlin Jiří Fajkus, který je mezinárodně uznávaným odborníkem především v oblasti biologie telomer a letos ho zvolili členem prestižní Evropské asociace molekulární biologie EMBO.

Jiří Fajkus vystudoval biochemii na Přírodovědecké fakultě MU a podílel se na přípravě a založení institutu CEITEC jako koordinátor výzkumného programu Genomika a proteomika rostlinných systémů. Předloni jeho tým popsal geny kódující skutečné RNA podjednotky rostlinných telomeráz a přispěl tak k zásadní změně pohledu na evoluci telomer a telomeráz u rostlin.

Letos se mu podařil další převratný objev. Ve své studii podstatně rozšířil okruh organismů se známou RNA podjednotkou telomerázy, a objasnil tak společný původ telomerázových RNA u rostlin, řas i evolučně vzdálenějších jednobuněčných organismů. Posunul tak poznatky o telomerách dále do minulosti, a to v časovém rozpětí více než miliardy let.

Cena Jihomoravského kraje je pro něj významným oceněním ze dvou důvodů. „Tím prvním je to, že ji dostávám spolu s řadou osobností, které byly a jsou pro mě skutečnými autoritami ve svých oborech činnosti. Takže se vedle nich trochu červenám,“ uvedl Jiří Fajkus.

Druhým důvodem je podle něj to, že věda, a základní výzkum především, není veřejnosti tolik na očích. „Pokud se vám už občas něco významnějšího podaří, projde výsledek docela přísným posuzováním vědeckou komunitou a je zveřejněn v odborném časopise. Tím to může skončit. Ale nemělo by. Následně je potřeba ten poznatek nějak vhodně a pokud možno zajímavě, ale každopádně pravdivě přiblížit veřejnosti, protože koneckonců ten výzkum jsme udělali za její veřejné prostředky,“ míní vědec.

V tomto směru podle něj Cena Jihomoravského kraje snad ukazuje na to, že i tahle fáze se vědcům z institutu CEITEC MU povedla. „Já a můj výzkumný tým jsme obdrželi již několik ocenění, kterých si samozřejmě velmi vážíme – ale vždy to byla ocenění od našich nebo mezinárodních vědeckých institucí. Cena Jihomoravského kraje je tou první, která přišla mimo tento rámec,“ dodal Fajkus.

Zdroj: em.muni.cz

Čtěte více

Biogeneze a evoluce telomerázy u rostlin

15. 6. 2020

Novinky Tiskové zprávy Výzkum

Evoluce telomerázových RNA u rostlin: vědci zmapovali původ „enzymu…

15. 7. 2021