29. května 2020
Některá klíšťata nesají jen krev, ale aktivně pijí vodu z prostředí. Výsledky výzkumu CEITEC VFU a Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích publikoval časopis Scientific Reports. Schopnost klíšťat přijímat vodu z prostředí výrazně zvyšuje jejich šanci na přežití, na druhé straně však může současně znamenat, že by člověk mohl úspěšně kontrolovat jejich výskyt a bránit tak šíření nemocí. A to metodou, která by neškodila ani lidem, ani přírodě.
„Hlavní životní nebezpečí u všech terestriálních členovců, včetně klíšťat, je kvůli jejich malé velikosti ztráta vody a vyschnutí. Dogma u klíšťat je, že získávají vodu z krve hostitelů a částečně z vlhkosti vzduchu. To ale znamená, že se velké procento klíšťat nikdy nedožije dospělosti a mortalita od larev přes nymphy do dospělců je – naštěstí – velmi vysoká,“ přibližuje Luděk Žůrek, vedoucí projektu z brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity.
Studie zaměřená na biologii a ekologii amerického klíštěte Amblyomma americanum přinesla nečekané zjištění. Druh tohoto klíštěte má schopnost ústním orgánem aktivně nasávat kapky vody, převést je přímo do slinných žláz i do střeva, což mnohokrát zvyšuje šance na jeho přežití a významně prodlužuje celkovou délku života.
Toto neobvyklé chováni mezi klíšťaty využili vědci k novému způsobu kontroly výskytu klíšťat. Z mnoha různých chemických a biologických látek, které vědci testovali, se ukázalo, že některé soli založené na hořčíku, sodíku, a chlóru jsou velice efektivní a stoprocentně dospělá klíšťata během tří dnů zahubí a zároveň nepředstavují nebezpečí pro přírodu a ostatní živočichy.
Celý článek najdete zde.
Zdroj: Universitas