9. listopadu 2018

Celkem pět mladých českých vědců letos získalo prestižní evropský grant ERC, který každoročně uděluje Evropská výzkumná rada. Jedná se o nejlepší výsledek pro Česko od roku 2008. Radiožurnál mluvil s jedním z oceněných vědců, pětatřicetiletým biologem, který se věnuje výzkumu chronické lymfatické leukémie. Oním vědcem, biologem a lékařem je Marek Mráz, který působí v brněnském vědeckém centru CEITEC MU.

„Věnuji se studiu choroby, která se jmenuje chronická lymfatická leukémie. Je to choroba, která vzniká transformací b-lymfocytů, což jsou buňky, které vás za normálních okolností mají chránit proti infekci tím, že produkují protilátky. Někdy se stane, že z nich vznikne nádor,“ popisuje pro Radiožurnál svůj výzkum pětatřicetiletý.

Mráz získal pětiletý grant ve výši 1,5 milionu eur, tedy zhruba 39 milionů korun. „Zabýváme se tedy tím, jak dojde k tomu, že ty buňky se změní v nádorové a potom, jak by se to dalo využít pro terapii pacientů,“ přibližuje možné využití výzkumu.

Mladý vědec úzce spolupracuje s Fakultní nemocnicí Brno a zkoumá třeba vzorky přímo od nemocných pacientů. Jeho výzkum by mohl zlepšit i léčbu leukémie. „Právě poměrně detailní pochopení toho, jak dochází k transformaci buněk z normálních na nádorové, nám napovídá, na co máme v těch buňkách terapeuticky cílit,“ doplňuje vědec.

Přes tři tisíce žádostí

O finanční podporu žádalo v letošním roce přes 3000 vědců z celé Evropy, uspělo pouze 403 z nich. Výběrové řízení se skládá také z pohovoru před komisí, při kterém si musí vědci a vědkyně obhájit svůj výzkum.

„Překvapilo mě, jak dobře byla komise připravena. Samozřejmě měli podklady od oponentů projektu, kteří ho četli. Měli připravené velmi sofistikované otázky a snažili se je pokládat tím nejsofistikovanějším způsobem tak, aby viděli, jestli se člověk v tématu plně orientuje a má projekt dobře promyšlený,“ popisuje Mráz.

K nejlepšímu výsledku za posledních deset let přispěl podle fyzika Tomáše Jungwirtha i nový koordinátor pro tyto granty, který funguje při Univerzitě Karlově a Technologické agentuře ČR.

„Tato cílená pomoc je už na velice dobré úrovni. Není to jenom pomoc ve smyslu nějaké technické stránky přípravy toho projektu, ale skutečně odborné stránky a prezentace před panelem. Většina lidí, co grant dostala, tak školením prošla,“ říká Jungwirth, který je také jedním z členů Evropské výzkumné rady.

Mezi oceněnými je také bioložka Kateřina Sam, která se věnuje potravním vazbám mezi hmyzem a ptáky, astrofyzik Ondřej Pejcha a biolog Matyáš Fendrych nebo Ondřej Štěpánek z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd.

Zdroj: iROZHLAS