13. prosince 2022

Ministr Vlastimil Válek dnes v prostorách Břevnovského kláštera ocenil vědecké osobnosti za mimořádné výsledky dosažené v projektech v oblasti zdravotnického aplikovaného výzkumu a vývoje. Mezi oceněnými byl i Doc. MUDr. Mgr. Marek Mráz, Ph.D. působící v institutu CEITEC Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnici Brno. Marek Mráz získal čestné uznání ministra za svůj výzkumný projekt studující úlohu microRNA a jejich cílových molekul v transformaci folikulárního lymfomu a agresivitě chronické lymfocytární leukémie.

„Projekt si kladl za cíl studovat folikulární lymfom, což je nejčastější indolentní B buněčný lymfom, a CLL, která je nejčastější leukémií dospělých. Obě choroby jsou „nevyléčitelné“ konvenčními přístupy a u části pacientů mají velmi agresivní průběh,“ popisuje oceněný projekt jeho hlavní řešitel Marek Mráz.

U folikulárního lymfomu (FL) se Marek Mráz a jeho výzkumný tým zaměřil na ty případy, u nichž dojde k časnému relapsu nebo transformaci (tFL), což jsou obě události spojené s výrazně špatnou prognózou pacientů a rezistencí na léčbu. Řešitelé popsali nový mechanismus regulace signalizační dráhy B buněčného receptoru (BCR) prostřednictvím molekuly miRNA miR-150, což byl objev neočekávaný a otvírající novou oblast výzkumu. Řešitelé popsali, že miR-150 se přímo patogeneticky podílí na transformaci folikulárního lymfomu a snížení její exprese vede k indukci proteinu FOXP1 a BCR signalizace. Popsaný mechanismus regulace determinuje agresivitu nejenom u FL, ale i u dalších B buněčných malignit. Popsání úlohy miR-150 vedlo k podání mezinárodního patentu, neboť miR-150 lze využít jako biomarker umožňující u folikulárních lymfomů odhalení cca 20 % pacientů s nejagresivnější chorobou. V současnosti probíhá mezinárodní validační studie tohoto biomarkeru. Zatím neexistuje žádný biomarker, který by spolehlivě odhalil agresivní subtyp FL a získaná pozorování by tak mohla být průlomem v molekulární klasifikaci choroby.

Ve druhé části projektu se Marek Mráz a jeho kolegové zaměřili na molekulární dráhy, které řídí „agresivní“ chování buněk chronické lymfatické leukémie (CLL). Je známo, že CLL je choroba, jejíž aktivita do velké míry závisí na interakcích v mikroprostředí a interakcích leukemických buněk s T buňkami, které paradoxně podporují jejich přežití a množení. Ve své studii řešitelé poprvé ukázali, že nižší hladiny microRNA miR-29 v nádorovém mikroprostředí zvyšují expresi jejího nově identifikovaného cíle, kterým je TRAF4. Řešitelé popsali, že TRAF4 zesiluje signál od T lymfocytů prostřednictvím CD40, což je klíčové pro podporu množení maligních B buněk.

Dále ukázali, že hladiny miR-29 poskytují velmi zajímavý mechanismus pro koordinaci a synchronizaci dvou molekulárních drah, které jsou u tohoto typu leukémie nezbytné pro dělení: signalizace před B buněčný receptor (BCR) a CD40. Regulační dráha „miR29-TRAF4“ je navíc narušena klinicky používanými inhibitory BCR (ibrutinib a idelalisib), což alespoň částečně vysvětluje, proč tyto léky ovlivňují množení maligních B buněk a odkrývá neočekávaný mechanismus jejich účinku. Popsaní mechanismu, kterým miR-29 reguluje biologii maligních B lymfocytů, otvírá možnost jejího terapeutického využití, neboť léčivo využívající syntetickou miR-29 je již úspěšně testováno pro nenádorové choroby (Remlarsen). Získaná pozorování řešitelé také zasadili do kontextu známé patogeneze B buněčných malignit v několika přehledových článcích. Celkově bylo v souvislosti s projektem publikováno 6 prací s celkovým IF 50,2.

V roce 2021 bylo v rámci zdravotnického výzkumu podporovaného Ministerstvem zdravotnictví dokončeno řešení 76 projektů. Výběr nejlepších z těchto úspěšně dokončených projektů provedla na základě předem stanovených kritérií Agentura pro zdravotnický výzkum České republiky. Odborné hodnotící panely Agentury pro zdravotnický výzkum České republiky navrhly na udělení Ceny ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum a vývoj pro rok 2022 celkem 12 projektů, jejichž výsledky se ukázaly být těmi nejkvalitnějšími. Vědeckou radou a předsednictvem Agentury pro zdravotnický výzkum České republiky bylo následně vybráno 10 kandidátů pro udělení ocenění. Pět řešitelských týmů obdrželo za své projekty hlavní ocenění Cenu ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum a vývoj a dalších pět řešitelských týmů Čestné uznání ministra zdravotnictví.

„Je mi nesmírnou ctí, že mohu řešitelům vybraných projektů s potěšením osobně předat ocenění za vynikající výsledky v aplikovaném zdravotnickém výzkumu a vývoji. Cena ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum a vývoj je důkazem znamenité úrovně vědy a výzkumu ve sféře zdravotnictví, lze jejím prostřednictvím zviditelnit významné vědecké osobnosti působící ve sféře zdravotnictví, a konečně je to též cesta, jak těmto vědcům a jejich týmům ze jejich obětavou, náročnou, odpovědnou a kvalitní práci upřímně poděkovat,“ ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Čtěte více

Ocenění

Vědec z CEITEC Marek Mráz získal cenu ministra školství

24. 11. 2011

Novinky

Prestižní cenu České onkologické společnosti ČSL J.E. Purkyně získal MUDr. Mgr…

21. 4. 2015

Ocenění

Dr. Marek Mráz obdržel Discovery Award

10. 11. 2014