3. května 2019

Ve čtvrtek 25. dubna 2019 se v pavilonu CEITEC v univerzitním kampusu v Brně uskutečnil již třetí ročník Business Research Fora, přehlídky aplikovaného výzkumu Masarykovy univerzity.

Veletrh, který byl určený především firmám a průmyslu, ale i veřejným institucím a neziskovému sektoru, představil možnosti spolupráce s největší moravskou univerzitou.

Kromě stánků s ukázkami projektů, technologií a výzkumných kapacit a také dvou diskusních sekcí se mohli návštěvníci zúčastnit komentovaných prohlídek unikátních sdílených laboratoří – tzv. core facility – institutu CEITEC MU. Právě tyto Core Facilities nabízejí inovativním firmám celou škálu služeb a využití unikátního technologického zázemí pro aplikační účely v medicínském či biologickém výzkumu.

Celým dnem provázel moderátor Aleš Zbořil. V rámci úvodního bloku účastníky uvítal ředitel CEITEC MU Jiří Nantl ujištěním, že cílem institutu je vytvářet akademickou páteř inovačního ekosystému. „Z našich zkušeností je významné, aby firmy - naši partneři v byznysu a průmyslu - měly partnera nejen pro konkrétní projekty, ale i pro intelektuální rozpravy o trendech, se kterými se setkáváme nyní a které nás teprve čekají“, upozornil na další aspekt akcí jako je veletrh BRF Jiří Nantl.

Dále promluvili také náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný nebo člen předsednictva TA ČR Pavel Komárek. Ten zde oznámil schválení grantového programu na podporu Proof of Concept projektů vládou a avizoval vyhlášení veřejné soutěže v nejbližších dnech. „Tuto oblast považuji za klíčovou v celém systému podpory od výzkumu až po aplikační sféru“, zdůraznil Pavel Komárek.

Jiří Holoubek, člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR, shrnul dobu, která uplynula od předchozího ročníku BRF, a pochválil posun směrem k interdisciplinaritě oborů s tím, že i díky Masarykově univerzitě jsme v Brně svědky prorůstání jednotlivých oblastí a oborů do nového modelu, který bude velmi důležitý zejména v digitální éře, která nás začíná obklopovat a bude nás stále víc pohlcovat.

Miloš Dendis, spoluzakladatel inovativní firmy GeneProof, upozornil na jednu zásadní změnu akademického výzkumu. „Když jsem před 20 lety opouštěl akademickou sféru, základním cílem vědeckého pracovníka bylo publikovat své těžce získané poznatky v renomovaném vědeckém časopise. Což byl výstup, který byli schopni ocenit pouze zase jiní vědečtí pracovníci. Přibližně před dvěma lety jsem měl možnost díky Centru pro transfer technologií MU nahlédnout zadními vrátky zpět do akademického prostředí. A s úžasem jsem zjistil, že tu vyrostla generace vědců, jejímž cílem není tak úplně ohromit své spolupracovníky, ale jejímž cílem je přetavit své vědecké poznatky do podoby, kterou by ocenili koneční uživatelé jejich poznatků, aniž by byli nuceni pochopit vědeckou podstatu jejich bádání.“

Pro všechny potenciální partnery, kteří se akce nemohli zúčastnit, univerzita připravila katalog spolupráce. Na šesti desítkách stran představuje možnosti spolupráce se všemi devíti fakultami a téměř všemi nefakultními pracovišti.

Business Research Forum se letos konalo v rámci oslav 100. výročí založení Masarykovy univerzity. Atrium pavilonu zaplní veletržní ruch znovu za dva roky, čtvrté Business Research Forum je plánováno na jaro 2021.

Reportáž z letošního ročníku přinese jarní číslo časopisu Centra pro transfer technologií MUNI INTERFACE. Fotografie z akce naleznete v galerii níže a na webu CTT MUNI.

Zdroj: Vědavýzkum.cz