21. března 2023

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová dnes při své pracovní cestě na slavnostní zahájení šestého ročníku Dnů elektronové mikroskopie (DEM) navštívila i Středoevropský technologický institut CEITEC Masarykovy univerzity (CEITEC MUNI). Elektronová mikroskopie je moderní a velmi výkonná zobrazovací technologie, která se používá v celé řadě oborů včetně biomedicínských věd. I pro vědce a vědkyně na CEITEC MUNI je zcela nepostradatelná. Ministryně Langšádlová debatovala se zástupci vedení CEITEC MUNI také o excelentním výzkumu a jeho financování, o přenosu výzkumných poznatků do praxe a o výzkumných tématech 21. století.

Během své návštěvy zdůraznila Helena Langšádlová důležitost podpory excelentního výzkumu, který se zabývá prioritními výzkumnými otázkami, které jsou v současnosti nejvíce relevantní. Paní ministryně si během své návštěvy na vlastní oči prohlédla unikátní model kryoelektronového mikroskopu Titan Krios, jehož hodnota přesahuje 150 milionů korun. „Naši vědci a vědkyně dokázali pomocí tohoto mikroskopu vyřešit strukturu několika doposud neznámých virů a jejich unikátní expertíza je v mezinárodní virologické komunitě velmi uznávaná,“ uvedl ředitel CEITEC MUNI Jiří Nantl. Kromě virů zkoumají zdejší vědci pomocí elektronového mikroskopu také bakteriofágy. Bakteriofágy jsou speciální druhy virů, které jsou přirozenými predátory bakterií a mohou v budoucnosti sloužit jako potenciální terapeutický prostředek proti bakteriím rezistentním na antibiotika.

„Brno je jedním ze tří světových center elektronové mikroskopie, a více než třetina všech elektronových mikroskopů světa pochází právě z Brna. V Brně vyrobené elektronové mikroskopy používá kromě tuzemských výzkumných center například NASA nebo Harvardská univerzita. Vysoká koncentrace špičkových odborníků na elektronovou mikroskopii v brněnském regionu a dostupnost nejnovějších technologií je obrovskou výhodou, díky které si udržujeme mezinárodní konkurenceschopnost,“ řekl Jiří Nantl. 

Výzkum virů a bakterií není jediné téma ve kterém CEITEC MUNI exceluje a které je pro budoucnost naší společnosti naprosto zásadní. Kromě virologického výzkumu se zdejší vědci a vědkyně zabývají také výzkumem rostlin, který může vést k vývoji odolnějších odrůd plodin, lépe odolávajícím stresu, škůdcům a chorobám. „Nové poznatky, které na modelových rostlinách pomocí nejmodernějších technologií objevíme dnes, můžou v budoucnosti pomoci zvýšit produkci potravin a zlepšit potravinovou bezpečnost lidí na celém světě,“ vysvětlil rostlinný biolog a zástupce ředitele pro vědu Karel Říha.

Dalším důležitým tématem byl transfer výsledků základního výzkumu do praxe. Paní ministryně vyjádřila svůj velký respekt před základním výzkumem a zdůraznila, že je důležité rozvíjet na českých výzkumných institucích kulturu technologického transferu, aby se výsledky snáze dostávaly do praxe. „Ve vědeckých institucích je nutné budovat takové prostředí, aby byly dostatečně motivovány zapojovat se do transferu vědeckých poznatků do praxe. CEITEC MUNI je dobrým příkladem toho, jak se takové prostředí buduje,“ uvedla ministryně Helena Langšádlová.

„Náš institut zaměstnává již několik let technologickou skautku, která má za úkol identifikovat výsledky s aplikačním potenciálem, které jsou poté rozvinuty s pomocí expertů z Centra pro transfer technologií Masarykovy univerzity. Přestože transfer technologií v biomedicínské oblasti je velmi komplexní, podařilo se nám za krátkou dobu naší existence již několik spin-off společností založit,“ řekl Jiří Nantl

Hlavní misí CEITEC MUNI je přinášet výsledky výzkumu, které vedou ke zlepšování kvality života a lidského zdraví. Prozatím se velmi dobře dařilo tuto misi naplňovat. Excelentní výzkum však vyžaduje dlouhodobou podporu a vhodné komplementární modely grantového financování pro vědce různých kariérních úrovní. Ministryně Langšádlová během své návštěvy přislíbila, že se bude snažit vytvářet vhodné podmínky pro excelentní a společensky relevantní výzkum, kterým je typický právě CEITEC MUNI.

Čtěte více

Novinky Ocenění

Expozice PSI a CEITEC zabodovala na EXPO v Dubaji

30. 3. 2022

Novinky

Vědci z CEITEC MU jako první popsali, jak proniká bakteriofág do buněk zlatého…

5. 10. 2016

Novinky

Průlomový objev v oblasti výzkumu rostlin

16. 8. 2019

Novinky

Vědci zkoumají, proč rostlinné buňky nestárnou

4. 7. 2019