Přehled témat v oboru Neurovědy ve výzkumné skupině prof. Ivana Rektora pro školní rok 2022/2023

Obor: Neurovědy (předseda oborové rady prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D.) 

Ústav: 1. neurologická klinika, Lékařská fakulta, Masarykova univerzita

Datum zahájení tématu/studia: podzim 2022 (školní rok 2022/2023)

 

Stručné požadavky na studenta dle stávajících požadavků oborové rady

  • Publikační činnost dle požadavků oborové rady programu Neurovědy (http://www.med.muni.cz/index.php?id=659) - podmínkou přístupu doktoranda k obhajobě disertace jsou nejméně TŘI práce v mezinárodních časopisech s minimálním IF=1 (alespoň u 2 z nich je nutné prvoautorství doktoranda a minimálně jedna z těchto dvou prací musí být práce originální).
  • Součástí studijních povinností v doktorském studijním programu je absolvování části studia na zahraniční instituci v délce nejméně jednoho měsíce nebo účast na mezinárodním tvůrčím projektu s výsledky publikovanými nebo prezentovanými v zahraničí nebo jiná forma přímé účasti studenta na mezinárodní spolupráci.
  • Znalost anglického jazyka v rozsahu nezbytném pro studium odborné literatury a absolvování zahraniční stáže.

 

Témata disertační práce

1. Nové přístupy v měření a zpracování fMRI dat

(New approaches in acquisition and processing of fMRI data)

Školitel: Ing. Michal Mikl, Ph.D.

CEITEC Masarykova univerzita; 1. neurologická klinika, Lékařská fakulta, Masarykova univerzita

Téma se dotýká důležité oblasti neurozobrazování pomocí fMRI, kterou je získání vhodných vstupních dat a jejich optimální způsob zpracování, tak aby následné vyhodnocení aktivity či konektivity mozku mohlo bylo robustní a věrohodné. Cílem práce bude vývoj a optimalizace způsobů zpracování multi-echo fMRI dat, včetně případné optimalizace akvizičních protokolů, se zamřením na maximální potlačení artefaktů a zachování užitečných složek BOLD signálu. Práce přispěje k validnějšímu využívání fMRI v neurovědním výzkumu i praktických aplikacích.

Předpokládá se, že student bude mít aspoň základní znalosti problematiky zpracování a analýzy signálů. Předpokládá se znalost prostředí Matlab, orientace v oblasti statistické analýzy. Výhodou je základní předchozí zkušenost s fMRI nebo jinými metodami pro mapování lidského mozku.

Informace o školiteli

Školitel má dlouholeté zkušenosti v oblasti funkčního mapování mozku, podílel se na rozvoji této metody v Brně a v dané oblasti byl řešitelem či spoluřešitelem několika národních grantů zaměřených na technické a metodické inovace a zavádění nových metod. Podílel se na vybudování laboratoře multimodálního a funkčního zobrazování CEITEC MU, jejíž vedoucím je od roku 2015. Školitel má zkušenosti s vedením Bc a dipl. prací v oborech biofyzika (PřF MU) a biomedicínské inženýrství (FEKT VUT) ale i s vedením (2 úspěšně ukončení studenti) či konzultacemi doktorských prací. Scientograficé údaje školitele dle WoS: 68 publications; h-index 20; 1259 citations. V případě dotazů kontaktujte přímo školitele na michal.mikl@ceitec.muni.cz

 

Více informací o tématu naleznete zde.

 

2. Diagnostické biomarkery neurodegenerativních onemocnění založené na dynamické funkční konektivitě

(Diagnostic biomarkers for neurodegenerative disorders based on dynamic functional connectivity)

Školitel: Ing. Martin Gajdoš, Ph.D.

CEITEC Masarykova univerzita; 1. neurologická klinika, Lékařská fakulta, Masarykova univerzita

Diagnostické biomarkery, citlivé na prodromální stádia neurodegenerativních onemocnění mohou zlepšit načasování potenciální léčby a tím zvýšit kvalitu života pacientů. Slibným nástrojem pro zkoumání funkcí mozku je funkční magnetická rezonance (MRI), která umožňuje zkoumat interakce mozkových sítí pomocí funkční konektivity. Teprve v nedávné době začaly být interakce mezi mozkovými sítěmi zkoumány i z hlediska dynamických parametrů funkční konektivity, ne jen statických. Hlavním cílem studenta bude zkoumání a testování diagnostických biomarkerů založených na dynamických parametrech funkční konektivity mozku. Součástí práce bude optimalizovat algoritmy pro dynamickou funkční  konektivitu a předzpracování dat tak, aby bylo dosaženo nejlepší diskriminativní schopnosti nalezených biomarkerů. Navrhovaná experimentální práce je zahrnuta v grantovém projektu AZV NU21J-04-00077, jehož řešitelem je školitel.

Předpokládá se, že student bude mít aspoň základní znalosti problematiky zpracování a analýzy signálů. Předpokládá se znalost prostředí Matlab, orientace v oblasti statistické analýzy. Výhodou je základní předchozí zkušenost s fMRI nebo jinými metodami pro mapování lidského mozku.

Informace o školiteli

Školitel má zkušenosti v oblasti funkčního mapování mozku, byl členem týmů několika národních grantů zaměřených na technické a metodické inovace a zavádění nových metod. Je členem laboratoře multimodálního a funkčního zobrazování CEITEC MU. Školitel aktuálně nemá žádného absolventa PGS, jde o první vypsané PGS místo. Školitel má zkušenosti s vedením bakalářských a diplomových prací v oborech biofyzika (PřF MU) a biomedicínské inženýrství (FEKT VUT). Školitel je autorem nebo spoluautorem 23 prací v impaktovaných časopisech s 80 citacemi dle WoS, jeho h-index je 5. V případě dotazů kontaktujte přímo školitele na martin.gajdos@ceitec.muni.cz

 

Více informací o tématu naleznete zde.

 

3. Změny mozkové dynamiky u pacientů léčených hlubokou mozkovou stimulací

(Alterations of brain dynamics in patients treated by deep brain stimulation)

Školitel: Ing. Martin Lamoš, Ph.D.

CEITEC Masarykova univerzita; 1. neurologická klinika, Lékařská fakulta, Masarykova univerzita

Hluboká mozková stimulace je v poslední době nejefektivnější chirurgická léčba některých neurologických onemocnění. Výzkumné otázky v této oblasti se zaměřují nejen na lokalizaci optimálního místa stimulace, ale také na to, jak stimulace globálně moduluje rozsáhlé mozkové sítě. Cílem práce bude zkoumání změn kortikosubkortikálních vztahů, efektu hluboké mozkové stimulace, hledání elektrofyziologických projevů různých fenotypů nemocí a prediktivních markerů odpovídavosti na daný typ terapie.

Informace o školiteli

Školitel má zkušenosti v oblasti funkčního mapování mozku. Byl členem týmů několika národních grantů zaměřených na technické inovace a metodiku v oblasti neurověd. Je členem laboratoře multimodálního a funkčního zobrazování CEITEC MU. Školitel aktuálně nemá žádného absolventa PGS, jde o první vypsané PGS místo. Školitel má zkušenosti s vedením bakalářských a diplomových prací (15) převážně v oboru biomedicínské inženýrství (FEKT VUT v Brně). Školitel je autorem nebo spoluautorem 34 prací v impaktovaných časopisech s 109 citacemi dle WoS, jeho h-index je 7.

 

Více informací o tématu naleznete zde.

 

Vedení

prof. MUDr. Ivan Rektor, CSc.
prof. MUDr. Ivan Rektor, CSc.
Vedoucí výzkumného centra, Vedoucí výzkumné skupiny senior
Osobní profil