10. srpna 2020
Miniaturní šroubek pokrytý speciální slizkou vrstvou naváděný rotujícím magnetickým polem do konkrétní části oka... Ne, to není sci-fi. Ve skutečnosti jde o jednu z metod nanorobotiky s aplikací v medicíně. Světoví vědci zkoumají i další možnosti v tomto oboru. Třeba nanoroboty s biologickým pohonem v podobě spermie. Svůj vědecký tým má v tomto odvětví i brněnský CEITEC VUT. Výzkum Alžběty Ressnerové testuje zlaté nanoroboty, kteří dopravují látky přímo do buněk. Detaily výzkumu popsala v reportáži Českého rozhlasu.
"Pokud se bavíme o nanorobotice, tak ta vlastně popisuje určité materiály v mikroměřítku i nanoměřítku a ty jsou nějakým způsobem, ať už chemicky nebo fyzikálně, programovatelné tak, že vlivem vnějšího prostředí nebo nějakého stimulu vykonávají nějakou aktivitu. V našem případě ta aktivita je primárně pohyb. Takže se bavíme o dynamických systémech, které jsou schopny přetavovat nějaké v uvozovkách palivo na pohyb, a tím vlastně zvyšují svou rychlost, zvyšují svou efektivitu pohybu, cirkulace v krevním řečišti a podobně," vysvětlil Zbyněk Heger, vedoucí výzkumné skupiny Molekulární biologie a nanomedicíny na Mendelově univerzitě. (Edit: V reportáži je chybně zmíněno, že i tato výzkumná skupina působí na CEITEC VUT).
Využití nanorobotiky je dnes poměrné široké od dekontaminace životního prostředí od toxických látek či výbušnin až po biopsii pomocí nanorobotů. A nanomedicína je v tomto směru právě i oblastí zájmu vědců z CEITEC. V tuto chvíli se zaměřují zejména na protinádorové lékařství. "Přišli jsme teď nově na to, že bychom mohli dělat nanorobotiku, kdy se snažíme využívat nanoroboty pro transport různých molekul, ať už je to DNA, nebo protein, nebo něco jiného. Materiál, který používáme momentálně je zlato. Jsou to zlaté částice, které mají na sobě stříbrnou slupku, a ta stříbrná slupka reaguje s peroxidem. Takže ve chvíli, kdy dáme tomu robotovi peroxid, tak se začne hýbat a začne vykonávat pohyb, " popisuje mimo jiné v reportáži doktorandka ze skupiny Chytré nanonástroje CEITEC VUT Alžběta Ressnerová a upřesňuje směřování svého výzkumu.
Více se dozvíte v reportáži Českého rozhlasu (v čase 8:25:35).
Zdroj: Český rozhlas