15. ledna 2021

Tisková zpráva;

Vakcíny proti covid-19 začínají být v České republice konečně dostupné. Nejdříve je dostanou lékaři a zdravotnický personál, osoby starší 80 let a lidé trpící vysokým krevním tlakem, cukrovkou, obezitou nebo lidé po transplantaci orgánů. Během prvních tří měsíců roku 2021 by do ČR mělo dorazit na 1,5 milionu vakcín. Přestože očkování je jedinou cestou umožňující návrat do běžného života, existuje velké množství lidí, kteří jsou vůči vakcinaci skeptičtí a naočkovat se nechtějí. V České republice roste nechuť k očkování a po internetu se šíří množství falešných zpráv. Záplava dezinformací zhoršuje už tak negativní dopady koronavirové krize. Vědci a vědkyně z brněnského výzkumného institutu CEITEC Masarykovy univerzity se proto rozhodli vyjádřit svůj názor na očkování. Na sociálních sítích sdělují, proč se nechají naočkovat a rámují svou profilovou fotografii speciálně vytvořeným rámečkem „NAOČKUJI SE“.

„Každý den se na sociálních sítích objevuje velké množství nových příspěvků, které vakcínu zpochybňují, ale nejsou podloženy konkrétními důkazy. Často je kritizován rychlý vývoj vakcín, které však prošly všemi kroky testování a nezávislé kontroly,“ říká strukturní virolog Pavel Plevka. Zatímco mnohé státy se již několik měsíců snaží dezinformacím předcházet a organizují masivní informační kampaně, v Česku jsou bohužel nejaktivnější právě dezinformační weby, které občany od očkování odrazují, a ohrožují je tak na životě. Společnost Semantic Visions, která pro Ministerstvo zdravotnictví mapuje dezinformace spojené s koronavirem, zjistila, že zhruba od konce září významně přibylo dezinformací, které mají za cíl vystrašit a vytvořit negativní dojem o vakcínách. Dezinformační weby na toto téma publikují desítky článků denně, rozšiřují je však i skupiny na Facebooku, které mají desetitisíce členů. Lidé by však neměli podléhat nepodloženým dezinformacím a rozšiřovat je dále, protože tímto přístupem mohou nepřímo ohrozit nejen sebe a své blízké, ale i oddálit návrat do běžného života pro všechny spoluobčany.

Vědci a vědkyně z výzkumného centra CEITEC Masarykovy univerzity jsou sami odhodláni se nechat očkovat a upozorňují občany České republiky, aby také oni zvážili možnost očkování. Rizika vakcinace jsou minimální a srovnatelné s ostatními vakcínami. Očkování efektivně chrání před nákazou SARS-CoV-2. Přibližně 5 % očkovaných se může virem nakazit, ale mají vyšší pravděpodobnost lehkého průběhu choroby než ti, kteří očkováni nebyli. „Po očkování 60–70 % populace dosáhneme kolektivní imunity, a zastavíme tak šíření koronaviru,“ vysvětluje strukturní virolog Pavel Plevka. „Zvažte možnost očkování a přispějte k vytvoření kolektivní imunity a k brzkému návratu společnosti do běžného života!“ apeluje ředitel centra CEITEC Masarykovy univerzity Jiří Nantl.

Pomozte nám rozšířit povědomí o potřebě očkování a přispějte svým vlivem k ochraně veřejnosti a brzkému návratu do běžného života v České republice. Vyjádřete podporu na svém Facebooku a k profilovému obrázku si přidejte rámeček „NAOČKUJI SE“.

Čtěte více

Novinky Média Rozhovory a názory

Jak dlouho nás bude koronavirus trápit? Obávám se, že rok, možná rok a půl,…

7. 4. 2020

Novinky Média Rozhovory a názory

Virolog Pavel Plevka: Čeká nás pendlování mezi karanténou a běžným životem. Než…

17. 4. 2020

Novinky Média Tiskové zprávy

CEITEC začal testovat na koronavirus vzorky z nemocnice

31. 3. 2020

Novinky Média Tiskové zprávy

CEITEC nabízí pro výzkum koronaviru své laboratoře zdarma

26. 3. 2020