17. ledna 2023

Karel Lacina z výzkumného centra CEITEC Masarykovy univerzity vyvinul kapesní biosenzor umožňující domácí testování mimo laboratoř. Velkou výhodou této technologie je, že je možno ji využít mimo specializované pracoviště i nekvalifikovanými osobami a spolehlivý výsledek se dostaví do 30 minut. Během pandemie vzrostl zájem pacientů i lékařů o domácí samotestovací technologie a očekává se, že celosvětový trh s domácí diagnostikou dále vzroste o více než 30 %. Není tedy divu, že se Karel Lacina se svou technologií dostal mezi finalisty na Transfera Technology Day 2022 pořádanou organizací Transfera.cz, která hájí zájmy transferové komunity v České republice s cílem podporovat rozvoj inovací na akademické půdě. Karel Lacina působí ve výzkumné skupině Nanobiotechnologie Petra Skládala a toto není první diagnostický nástroj, který vyvinul.

Spotřebitelé na celém světě již mají zkušenosti se shromažďováním údajů o sobě samých, protože v běžné praxi se používají zařízení, jako jsou chytré hodinky, monitory srdečního tepu a počítadla kroků. Díky pokroku v oblasti domácích zdravotnických technologií v posledních několika letech se nyní mohou pacienti z pohodlí domova vyšetřovat a testovat. Včasná správná diagnóza je základním předpokladem k odpovídající péči a léčbě a mnohdy může zachránit i lidský život. Právě tato skutečnost motivovala Karla Lacinu při práci. Jeho téměř univerzální kapesní analyzátor může detekovat různé nemoci, při kterých lidské tělo vytváří specifické protilátky. Mezi tyto nemoci patří např. borelióza, onemocnění covid-19 nebo i obyčejná chřipka.

Lacinův kapesní diagnostický nástroj sestává z kompaktního analyzátoru určeného ke stanovení biomolekul v kapalném vzorku jako je například krev, sérum nebo moč. „Přístroj obsahuje všechny důležité komponenty potřebné pro autonomní měření zahrnující jednorázový měřící čip s místem pro nanesení vzorku a miniaturní elektroniku automaticky vyhodnocující signál. Velkou výhodou je také možnost napájení přístroje s využitím speciálních levných jednorázových galvanických článků (baterií) aktivovaných přídavkem jakékoli vodné kapaliny, např. moči. Veškeré úkony při používání přístroje jsou navrženy, aby byly co nejjednodušší pro uživatele. Zároveň byl přístroj a všechny jeho komponenty vyvinuty tak, aby byly co nejlevnější a výsledek, aby byl známý do 30 minut od nanesení vzorku,“ vysvětluje Karel Lacina.

Lacinova technologie kombinuje výhody vysoce sofistikovaných automatických přístrojů dostupných v klinických laboratořích spolu s jednoduchými diagnostickými řešeními jako jsou lateral-flow testy z nichž nejznámějším je například antigenní test na covid-19. Hlavní výhodou je možnost použití sofistikovanější analytické metody nezaškoleným personálem mimo specializovaná pracoviště. Dalšími výhodami jsou zjednodušení analytické metody umožňující nižší cenu stanovení diagnózy a možnost analýzy séra bez předchozího přečištění. Výraznou předností je také možnost diagnostiky několika různých onemocnění na jedné platformě, díky stanovení různých analytů s využitím různých čipů. Talentovaný vědec a inovátor Karel Lacina v současnosti hledá vhodného partnera pro další rozvoj a licencování svého biosenzoru.

 

 

Čtěte více

Novinky Tiskové zprávy Ocenění

Karel Lacina a Ondřej Slabý získali MUNI Innovation Award 2021

11. 11. 2021