27. března 2020

Výzkumný institut CEITEC Masarykovy univerzity uspěl ve výzvě Twinning evropského programu Horizont 2020. Tříletý projekt, který podporuje excelenci ve vědě, bude zahájen v lednu 2021. Projekt spojuje CEITEC Masarykovu univerzitu s Edinburskou univerzitou a třemi dalšími německými institucemi – Evropskou laboratoří molekulární biologie z Heidelbergu (EMBL), a Univerzitou Johannese Gutenberga (JGU) a Institutem molekulární biologie (IMB), sídlícími v Mainzu. Koordinátorkou tohoto projektu je vedoucí výzkumné skupiny, irská profesorka Mary Anne O´Connell z brněnského institutu CEITEC MU a dalších šest výzkumných skupin tohoto špičkového výzkumného centra bude zapojeno do samotné realizace projektu.

"Úspěch v této výzvě prokazuje vědeckou a institucionální kvalitu institutu CEITEC MU. U nás jsme na náš kvalitní výzkum RNA hrdí a nyní budeme mít příležitost rozšířit také strategickou spolupráci v Evropě. A je zcela výjimečné, že náš ústav obdrží již čtvrtý twinningový projekt v řadě,“ okomentoval získání grantu ředitel CEITEC MU.

Twinningové projekty se zaměřují na propojení evropských výzkumných institucí. Cílem tohoto projektu s názvem INTEG-RNA je další posílení vědecké RNA komunity v Brně. Tento projekt propojuje CEITEC MU se čtyřmi předními mezinárodními partnery z Německa a Velké Británie. Vědci ze všech zúčastněných ústavů budou mít možnost spolupracovat na společném výzkumu, sdílet metodologické přístupy, diskutovat o důležitých výzkumných otázkách, účastnit se výměn zaměstnanců a odborných návštěv, účastnit se konferencí a společně participovat ve vysoce specializovaných školeních, která podporují excelenci ve vědě. Koordinovaná komunikace vědeckých výstupů umožní zvýšit celkový dopad projektu na regionální, národní i mezinárodní úrovni. CEITEC MU je přesvědčen, že díky své vědecké expertíze a spolupráci s předními evropskými partnery se institutu podaří vybudovat v Brně klastr vědecké excelence zaměřený na výzkum ribonukleové kyseliny.

„Základní výzkum RNA je na CEITEC MU velmi silný a získání twinningového grantu právě v této oblasti dokazuje naši konkurenceschopnost. Naše síla spočívá nejen v rozmanitosti RNA témat, která studujeme, ale také ve skvělé spolupráci mezi různými výzkumnými skupinami,“ dodala Mary O Connell, koordinátorka projektu z CEITEC MU.

Ribonukleové kyseliny (RNA) hrají ústřední roli ve všech živých systémech a byly zásadní i pro vznik života na zemi. Tyto kyseliny nesou genetické informace a působí jako poslové při genové expresi. Výzkum RNA přinesl mnoho zásadních objevů s obrovským dopadem na medicínu, biotechnologie a zemědělství. Například objev takzvaných microRNA a jejich regulační role při genové expresi položil základy nové terapeutické intervence u celé řady onemocnění včetně rakoviny. I nové technologie editování genomu jsou založeny na nukleoproteinovém komplexu, ve kterém vytvořená RNA molekula umožní naprogramování částice CRISPR-Cas9 pro precizní nasměrování požadovaného genu.

Neustále rostoucí počet publikací v prestižních vědeckých časopisech potvrzuje rostoucí zájem o výzkum této zcela jedinečné nukleové kyseliny. Biologie RNA, vzkvétající obor s velkým potenciálem pro základní výzkum, se stává poslední dobou mnohem více interdisciplinární a přitahuje vědce z různých oborů. Řešení důležitých vědeckých otázek v oblasti RNA vyžaduje kombinaci několika přístupů, od tradiční molekulární biologie, bioinformatiky, pokročilého zobrazování, biofyziky až po strukturální biologii. Tyto technologie jsou často velmi techniky náročné, rychle se rozvíjející, a tím pádem přesahují kapacity jednotlivých výzkumných týmů. Vědci z institutu CEITEC Masarykovy univerzity jsou si této komplexity a z toho vycházející nutnosti spolupráce s mezinárodními interdisciplinárními týmy plně vědomi a tento projekt jim to nadále umožní.

Čtěte více

Novinky

Rozhovor s Mary O´Connell pro The RNA Society: Někdy budete nahoře, někdy dole.…

16. 4. 2018

Média Novinky Rozhovory a názory

Interview with Prof. Mary O’Connell – ERA Chair: How is ERA Chair changing the…

22. 1. 2020

Novinky Média

To nejcennější na CEITEC jsou lidé. Poznejte výzkum Mary O'Connell a Zdeňka…

13. 9. 2019