17. května 2019
„Projekt ORION Open Science pomohl CEITEC představit nové procesy v rámci našeho institutu i mimo něj. Hraje vedoucí úlohu v otázce open science ve střední a východní Evropě,“ řekl Jiří Nantl, ředitel CEITEC Masarykovy univerzity ve svém uvítacím projevu ke druhém ročníku setkání ORION Open Science, které se konalo v Brně ve dnech 6. - 7. května 2019. Všichni účastníci a přidružení partneři projektu ORION se sešli, aby se podělili o své znalosti a zkušenosti z projektových aktivit, jako jsou: dialogy se zúčastněnými stranami o open science, projekty v oblasti citizen science, veřejné projekty a školení probíhajících během prvních dvou let projektu.
Cílem projektu ORION Open Science je blíže poznat různé způsoby, jak mohou výzkumné a financující organizace v oblasti biologických věd a biomedicíny financovat, organizovat a provádět výzkum a implementovat kulturní změny. Na výročním zasedání bylo představeno mnoho aktivit projektu ORION.
Informace o národní politice Open Science
Ústředním bodem projektu ORION je zapojení zúčastněných stran na společných experimentech a workshopech. Kateřina Ornerová, CEITEC, představila čtyři národní workshopy zaměřené na open science, které se konaly v Madridu, Berlíně, Praze a Cambridge. Tyto workshopy vyvolaly velmi živou diskuzi mezi účastníky s cílem prosadit open science jako národní a institucionální prioritu.
Když se umění setkává s vědou
Další způsob, jak zapojit veřejnost do vědy je její propojení s uměním. Umělkyně Emilia Tikka při svém pobytu v laboratořích v Centru molekulární medicíny Maxe Delbrücka (MDC) zkoumala, jak by nástroje pro úpravu genomu, jako je CRISPR-Cas9, mohly v budoucnu ovlivnit společnost. Její práce se zaměřila na otázku: Co kdyby nás CRISPR-Cas9 učinil nesmrtelnými? Její dílo s názvem „ÆON – Trajektorie dlouhověkosti a CRISPR“ bylo vystaveno ve vědecké galerii STATE Studio v Berlíně jako inspirace pro další veřejné diskuze k této vzrušující technologii v rámci projektu ORION. Její uměleckou práci je možno zhlédnout ve videu "Chcete žít věčně?".
Otevření laboratoří veřejnosti
Citizen science nabízí obrovskou příležitost pro účast veřejnosti na výzkumném procesu. ORION podporuje dva pilotní projekty, kde veřejnost aktivně spolupracuje s výzkumníky. Luiza Bengtsson, MDC, představila průběh projektu SMOVE, ve kterém budou mladí lidé monitorovat své denní aktivity, tak aby pochopili vztah mezi pohybem a zdravím, a poskytnout tak informace pro výzkum. V rámci jiného občanského projektu Genigma, CNAG-CRG, je vyvíjena aplikace ke společnému odhalení genomové změny v rakovinových buňkách. Vedoucí projektu Marco Di Stefano popsal průběh projektu. Vysvětlil, jak společné aktivity a přímá interakce veřejnosti (např. hráčů s experty) pomáhá při vývoji aplikace.
„Nejde o zjednodušení vědeckých konceptů pro laické publikum; Jde o používání správných výrazů a překonání jazykových bariér,“ řekl Marco Di Stefano.
Posilování kulturních změn prostřednictvím školení
Co je otevřená věda a RRI a jak aplikovat tyto koncepty a postupy ve vašem vyýzkumu? Luiza Bengtsson, Emma Harris and Zoe Ingram ze školícího týmu ORION, MDC, zorganizovaly během minulého roku školení a workshopy s tématem koncepce Open Science a RRI pro vědce a financující subjekty po celé Evropě. Cílem bylo ukázat a reflektovat, jak lze tyto přístupy realizovat v každodenním výzkumu a financování. Školení v oblasti Open Science budou dále pokračovat v rámci projektu ORION.
Podcasty ORION
Emma Harris and Luiza Bengtsson představily ORION podcasty pro Open Science, nový způsob, jak oslovit zúčastněné. Podcasty se zabívají dobrými, špatnými a velmi nedobrými aspekty současného systému vědy a tím, co uvádí v praxi Open Science ke zlepšení způsobu, jakým je věda uskutečňována. První díl byl uveden v lednu a oblíbené příspěvky evidují více než 1200 stažení!
Výměnné programy a sdílení zkušeností
Výroční setkání poskytlo příležitost nejen ke sdílení zkušeností, ale také možnosti budoucí spolupráce v rámci dalších dvou projektů Horizon 2020. Helene Brinken, FIT4RRI, a Stephanie Daimer, NewHoRRIzon, představily průběh těchto dvou projektů a způsob sdílení a použití zjištěných závěrů.
Co přínáší rok 2019?
Nadcházející rok bude pokračováním projektu ORION s novými aktivitami na podporu kulturních změn a zapojení veřejnosti do vědy. Například v červnu bude otevřena nová finanční výzva pro společně tvořené aktivity. Během roku budou probíhat veřejné diskuze o úpravách genomu v České republice, Švédsku a Spojeném království. Bude také příležitost zúčastnit se školení Open Science a RRI. Koncem roku 2019 bude otevřena výzva pro sdílení zkušeností s RRI a osvědčených postupů mezi výzkumnými institucemi.
Zdroj: ORION Open Science
ORION has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 741527.