16. ledna 2020

Juniorní vedoucí výzkumné skupiny na CEITEC Panagiotis Alexiou se stal jedním z osmi vědců, kteří letos získali prestižní instalační grant EMBO, který mu pomůže při vybudování jeho vlastní laboratoře v Středoevropském technologickém institutu CEITEC v Brně. Peter Draber z institutu BIOCEV získal druhý grant putující do České republiky. Zbývajících sedm grantů půjde to Polska, Portugalska a Turecka. Cílem instalačního grantu EMBO je podporovat mezinárodní mobilitu a pomoci mladým vědcům v jejich záměru založit své vlastní laboratoře v zemích, pro které je někdy těžké soupeřit s velkými štědře financovanými výzkumnými centry. Skvělý výsledek Panagiotise Alexiou v této výzvě podtrhuje rovněž efektivitu moderní HR strategie institutu CEITEC, díky které se CEITEC podařilo v otevřeném výběrovém řízení vybrat a přilákat mladého nadějného vědce, který teď jednoznačně demonstroval svou schopnost dělat vynikající vědu. Panagiosis Alexiou je bioinformatik a vyvíjí revoluční technologie strojového učení aplikovatelné v biomedicíně.

Panagiotis Alexiou, původem z Řecka, byl rekrutován v lednu 2018 jako vedoucí výzkumné skupiny a sdílené laboratoře zaměřených na bioinformatiku. Před příchodem na CEITEC Masarykova univerzita pracoval Panagiotis jako výzkumný pracovník na Pensylvánské univerzitě ve Spojených státech amerických a zabýval se bioinformatickou analýzou sekvenování dat různých proteinů vázajících ribonukleovou kyselinu. CEITEC si ho vybral v mezinárodním otevřeném řízení s cílem doplnit své portfolio výzkumných témat. Panagiotisův cíl je zkombinovat své dříve získané zkušenosti s novými technologickými pokroky v oblasti takzvaného strojového učení, v angličtině známého jako machine learning. „Jsme hrdí, že Panagiotis je součástí našeho ústavu. Je významným členem naší vědecké komunity. Kromě svého vědeckého přínosu také velmi dobře propojuje různé vědecké skupiny a studenty skrze bioinformatiku, což je dnes žádaná oblast. Jsem opravdu rád, že se nám podařilo přilákat tak skvělého a proaktivního vědce na náš institut,“ dodal Jiří Nantl, ředitel CEITEC MU.

Instalačni grant EMBO doplňuje rozpočet výzkumné skupiny na tři až pět let, ale jeho největším benefitem je, že se daný vědec stane součástí oficiální sítě mladých výzkumníků organizace EMBO, díky které mají zapojení vědci přístup k široké škále specializovaných školení a mnoho příležitostí k velmi žádanému vědeckému networkingu. „Tento grant zajistí nejen finanční stabilitu mé laboratoře během prvních pár kritických let existence, ale hlavně umožní představit výsledky naší vědecké práce elitě evropského výzkumu díky zapojení do sítě mladých vědců, kteří tento prestižní EMBO grant také získali,“ dodal Panagiotis Alexiou.

Hlavní vědecká témata

Výzkumná témata, kterým se bude Panagiotis i díky tomuto grantu moci věnovat, zahrnují identifikaci a objasnění genomických a transkriptomických funkčních prvků, jako jsou například promotory, transkripty nebo bílkovinné vazby, a to za použití špičkových technologií strojového učení. Výklad složitých biologických jevů pomocí machine learning a umělých nervových sítí je jádrem výzkumu, kterým se zabývá laboratoř Panagiotise Alexiou. Revoluce velkých dat (big data) v experimentální biologii s pokroky ve strojovém učení vytváří nebývalých výzkumných příležitostí. "Jsem přesvědčen, že rychlé navýšení experimentálních dat z masivního paralelního sekvenování lze elegantně využít právě používáním technologií strojového učení," uvádí Panagiotis.

Panagiotis přichází s návrhem výzkumu, který je ve svém jádru interdisciplinární. Neustále obohacuje svůj tým vědci, kteří pocházejí z různých oborů jako například biologie, výpočetní technika nebo matematika. „Snažíme se vychovat nový typ vědce s velmi silnou základnou znalostí z oblasti informatiky a genomiky schopného porozumět jak biologickým jevům, tak i algoritmům. Protože takový typ vědce bude schopen rychleji přenést poznatky z teoretické informatiky do uplatnitelných lékařských aplikací. Mám radost, že tento grant nám přinese nové příležitosti pro mezinárodní spolupráci a možnost aplikovat nové technologie při řešení nejdůležitějších vědeckých otázek součastnosti."

Co je EMBO?

EMBO je organizace s více než 1800 členy, kterými jsou přední vědci zasazující se o excelenci v biologických vědách v Evropě i mimo ni. Hlavním cílem organizace je podporovat talentované výzkumné pracovníky ve všech fázích jejich profesní dráhy, stimulovat výměnu vědeckých informací a pomáhat budovat výzkumné prostředí, ve kterém jsou vědci schopni maximalizovat svůj potenciál.

EMBO pomáhá mladým vědcům rozvíjet výzkum, propagovat vědecké výsledky v mezinárodním kontextu a zajišťovat jejich mobilitu. Kurzy, workshopy, konference a vědecké časopisy rozšiřují nejnovější výzkum a nabízejí školení v technikách a dovednostech, které jsou bezpodmínečně nutné k udržení vysokých standardů vědecké excelence. EMBO pomáhá formovat vědu a politiku výzkumu tím, že sbírá zpětnou vazbu vědecké komunity a pečlivě sleduje evropské trendy ve vědě. Více informací o grantovém programu EMBO je k dispozici zde.

Autor: Ester Jarour

Zdroj: EMBO, CEITEC

Kontakt

Čtěte více

Novinky

Rozhovor s Panagiotisem Alexiou, novým vedoucím výzkumné skupiny a sdílené…

26. 2. 2018