20. října 2019

Plasty stárnou na Antarktidě čtyřikrát pomaleji než v Brně. S tímto zjištěním přišli výzkumníci z výzkumného centra CEITEC Vysokého učení technického. Jedná se o první závěry dlouhodobé studie, na které spolupracovali s Masarykovou univerzitou a dalšími pracovišti. Vědci srovnali chování plastů v jižní polární oblasti a v Česku. Na Antarktidě stárnou pomaleji než v Brně. Významnou roli hraje množství UV záření i teplota.

 

O čem zpívají ledovce? Třeba o tom, že se Antarktida nevratně mění

„Celý výzkum plastů je zaměřen tak, abychom věděli, jak je můžeme použít. Když známe chování materiálu za určitých podmínek, máme jistotu, že v daných podmínkách svou funkci splní,“ vysvětluje vedoucí projektu Jiří Tocháček. Odborníci vystavili antarktickým podmínkám proužky několika druhů nejběžněji používaných plastů v roce 2014 a porovnávali změny na materiálu se stejnými vzorky umístěnými v Brně. První závěry ukázaly, že plasty v blízkosti jižního pólu stárnou pomaleji. Zatímco vzorky z Antartkidy měly po třech letech zcela čistý povrch, ty brněnské byly zanesené černými polétavými nečistotami z okolního smogu. „Výsledky ukázaly, že velkou roli hraje nejen ultrafialové záření (to je o něco vyšší na Antarktidě), ale velkou roli hraje i teplota, která je v Brně v průměru vyšší asi o 17 °C,“ shrnuje Tocháček.

Teplota v kombinaci s UV zářením ve výsledku způsobuje, že degradace postupuje mnohem rychleji v tuzemských podmínkách než na Antarktidě.


Zdroj: Český rozhlas 

Čtěte více

Novinky Média Výzkum

Jiří Tocháček: Už víme, jak v prostředí věčně zmrzlé Antarktidy degradují…

2. 11. 2019

Novinky Rozhovory a názory Média Výzkum

Vize světa bez plastů: mobil velikosti batohu, tuny papírových tašek

17. 10. 2019