21. září 2023
"Peer to peer" nebylo nikdy důležitější, pokud jde o vědu. Sdílení znalostí a výměna informací mezi různými výzkumnými obory je pro vědu hnacím motorem. Na cestě k novým řešením a objevům však musí vědci překonávat spoustu překážek a pro svou práci potřebují podpůrné prostředí a interakce s kolegy. Obzvláště postdoktorandi si uvědomují přidanou hodnotu spolupráce napříč obory a dokáží tuto devízu – často odzkoušenou na zahraničních institucích – zúročit při své práci. Ani CEITEC v tom není výjimkou.
Každý rok se ve třetím zářijovém týdnu koná po celém světě Týden postdoktorandů, který oceňuje jejich přínos vědecké komunitě. I na CEITEC patří konec září našim postdokům. Na CEITEC MUNI se 21. září komorně slavil na speciální edici akce Tea Time a na konci října se komunita posdtdoků CEITEC vydá spolu s PhD studenty na společné setkání na Vysočinu. Je to již tradiční příležitost potkat se, nasdílet zkušenost a něčemu novému se přiučit. A právě tyto interakce pomáhají budovat soudržnou komunitu, která se na CEITEC formuje již několik let.
Pavel, Khadija, Mateo a Oleksii. Členové CEITEC Postdoc Peer Committee, kteří věnují svůj volný čas podpoře svých kolegů v navazování kontaktů, osobním rozvoji a vyřizování úředních záležitostí pořádáním akcí, workshopů měkkých dovedností nebo orientací v administrativních vodách. Sami totiž nejlépe ví, jak je důležité, aby měli postdoktorandi na CEITEC ty nejlepší podmínky pro svůj výzkum a ti noví, aby se tu brzy cítili jako doma. A zdaleka nejde jen o špičkově vybavené laboratoře a atraktivní vědecká témata, která jsou pro postdoky největším lákadlem. Často je to i kvalita zázemí, které spoluvytváří kolegové z administrativních oddělení pro „své“ vědce, a která hraje roli ve spokojenosti postdoktorandů na CEITEC. I proto HR oddělení CEITEC MUNI si například v těchto dnech prostřednictvím dotazníku mapovalo současnou situaci postdoků za účelem jejího zlepšení a získání pozornosti dalších postdoků.
Vědecké objevy jsou obvykle týmovou prací a heuréka moment může přijít nad šálkem kávy s kolegou z laboratoře, inspirací jiným oborem nebo sdílením zkušeností s dalšími vědeckými pracovníky. Důkazem toho může být třeba projekt obohacení nanovláken bakteriofágy, který by nevzniknul, nebýt toho, že se potkali postdoktorandi CEITEC MUNI a CEITEC VUT.
Synergie a vzájemná podpora je navíc typická pro náš inovační ekosystém #brnoregion, kde se daří inovacím, výzkumu, vývoji a vědě. Jeho hráči pochopili, že region, a i oni sami porostou rychleji, pokud spojí síly. Naše Postdoc Peer Committee je na stejné vlně. Jak říká Mateo: „Ve výzkumném centru v Madridu, kde jsem dříve pracoval, jsme měli skvělou komunitu. Pořádali jsme spoustu neformálních akcí a lidé si také navzájem pomáhali třeba tím, že si sdíleli činidla, nápady na výzkum, plánovali experimenty nebo pomáhali najít nejlepší vybavení pro experimenty.“ Stejnou filozofií se řídí i naše Postdoc Peer Committee na CEITEC.
Jste-li postdoktorand na CEITECu, ozvěte se Pavlovi, Khadiji, Mateovi a Oleksiimu, přispějete tak nejen k posílení excelentního výzkumu, jehož jste na CEITEC součástí, ale najdete i nové přátele, se kterými můžete prozkoumávat Brno. Kontakty najdete zde.