11. listopadu 2020
Co odhalila pandemie? Jaké limity má věda a jaké jsou limity politického rozhodování? Jsme svědky soumraku rozumu? Sledujte záznam pořadu Fokus Václava Moravce, tentokrát na téma Soumrak rozumu. V pořadu mimo jiné vystoupil také jeden z předních českých virologů Pavel Plevka z CEITEC MU a jeden z nejcitovanějších chemiků na světě Martin Pumera z CEITEC VUT. V současnosti je role vědců velmi důležitá, a to i proto, aby vyvraceli neodborné a nepodložené názory či nejrůznější fake news.
Doktor Pavel Plevka byl součástí diskuze na téma Rozum a nerozum, kdy například zazněla otázka, jak je možné, že vývoj vakcíny dříve trval léta a u koronaviru máme vakcínu dostupnou po roce. I to totiž vede k různým konspiračním teoriím, že se jedná o uměle vytvořený virus. Pavel Plevka k tomu říká, že důvodem je to, že věda značně pokročila, máme k dispozici výjimečné nástroje, společnost je bohatá a může do očkování a léčby mnohem více investovat. V rozhovoru rovněž zdůrazňuje význam komunikace mezi dvěma tábory, které mají odlišný názor na nošení roušek a další vládní opatření. Velmi důležité pro to, aby našly společnou řeč je, aby si vyměňovaly věcné argumenty, kdy se často ukáže, že názorově nejsou od sebe daleko a jedná se jen o různé úhly pohledu.
„Já to dělám prostě pro tu vědu. Jakmile něco objevíte, tak to chcete ukázat ostatním,“ říká docent Martin Pumera, který se zúčastnil bloku s podtitulem Rozum a věda, k motivaci pro svůj základní výzkum. V rozhovoru mluví také o svých zahraničních zkušenostech i (ne)důležitosti citačních metrik a kafemlejnku. Mimo jiné se vyjadřuje k popularizaci a nutnosti zjednodušování vědy.
Autor: Jana Otoupalíková