18. května 2019

Asi 150 účastníků, 4 vědecké panely a 2 dny přednášek a diskusí. Hosté z Česka a Německa zahájili svůj program prohlídkou laboratoří na brněnských vědeckých institutech CEITEC VUT, Ústav přístrojové techniky a ve firmách TESCAN a Thermo Fischer Scientific a následně se zúčastnili přednášek a diskusí na vědecká témata jako pokročilé nanotechnologie, funkční inženýrství, digitalizace v oblasti mobility a Průmysl 4.0 či na témata týkající se výzkumných infrastruktur pro zkoumání nanotechnologií a pokročilých materiálů. 

Česko-německá vědecká konference na téma nanotechnologií a pokročilých materiálů se díky hlavním organizátorům, kterými bylo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (MŠMT) a německé Federální ministerstvo pro vzdělávání a výzkumu (BMBF), uskutečnila na konci minulého týdne v prostorách vědeckého institutu CEITEC VUT v Brně. Mezi těmi, kteří konferenci zahájili, byl státní tajemník BMBF Georg Schütte a náměstek MŠMT pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Pavel Doleček.

„Již nyní existuje řada příkladů excelentní spolupráce ve výzkumu a vývoji mezi českými a německými výzkumnými organizacemi a inovativními podniky. Úkolem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které je koordinátorem česko-německého strategického dialogu v daných oblastech, je vytvářet pro další rozvoj této spolupráce další nové příležitosti. V takto nastoleném trendu budeme proto pokračovat a vědecké konference, jakou je i tato, jsou bezesporu jedním z nástrojů, jejichž prostřednictvím lze spolupráci s našimi německými partnery více podporovat,“ uvedl Doleček na úvod konference.

Každý ze čtyř vědeckých panelů vedl jeden zástupce z CEITEC VUT a jeho německý protějšek. Panely například reagovaly na témata nanotechnologií, jako na rychle se rozvíjející vědní obor s inovačním potencionálem, diskutovalo se o možném inženýrském využití a aplikacích lehkých funkčních materiálů v praxi, o velmi aktuálním tématu Průmysl 4. 0 a automatizace v dopravě nebo se účastníci zamýšleli i nad počátečními nápady na možnou spolupráci při budování nového konsorcia výzkumných infrastruktur zaměřujících se právě na výzkum nanomateriálů.

„Z naší nejnovější spolupráce s Německem by se dal zmínit velmi prestižní projekt RICAIP, díky kterému vznikne centrum propojených robotických testbedů na brněnském CEITEC VUT, pražském CIIRC ČVUT a německých institutech ZeMA a DFKI. Nebo například spolupráce naší výzkumné infrastruktury CEITEC Nano s institucemi jako je Karlsruhe Institute of Technology na výměně expertíz, způsobu řízení instituce či vědeckých projektech. Věřím, že tato konference přispěje k rozvíjení další takové úspěšné spolupráce a nových projektů, neboť obě strany se navzájem důkladně představily a našla se témata shodných výzkumných zájmů,“ zhodnotil konferenci ředitel CEITEC VUT Radimír Vrba.