24. srpna 2021
Tři dny, jedenáct středoškolských studentů, šest mentorů z řad doktorandů CEITEC VUT, zajímavá témata a hodiny strávené v laboratořích mezinárodního výzkumného centra. Takovou možnost měli studenti, kteří využili příležitosti přihlásit se na historicky první Letní školu v rámci programu CEITEC Student Talent.
Program, který se postupně formuje na CEITEC VUT má za úkol přilákat a nadchnout mladé talenty pro vědu. Díky CEITEC Student Talent si už několik studentů vyzkoušelo, jaké to je fungovat v rámci výzkumné skupiny a pracovat na výzkumném tématu přímo ve špičkově vybavených laboratořích.
Organizátoři Letní školy CEITEC Student Talent měli za úkol připravit třídenní pracovní program, který zahrnoval práci v laboratořích, ale také exkurzi do vědecko-zábavního centra VIDA! či například společenské večery s promítáním filmu nebo her.
O tom, že se akce vydařila a splnila svůj účel svědčí hodnocení samotných studentů, kteří se jí zúčastnili. „Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých věcí a moc mě to bavilo. Zároveň mě to i motivovalo na sobě více pracovat a pomohlo s výběrem školy do budoucna. Na další ročník bych se určitě opět přihlásila,“ uvedla studentka Adéla ze SZŠ a VOŠZ Brno, Merhautova.
„I když téma bylo složité, tak nám školitel látku skvěle vysvětlil. Letní škola byla přesně taková, jakou jsem čekal a určitě vyzkouším nějakou další podobnou možnost. Utvrdil jsem se totiž v tom, že tento směr mě opravdu baví,“ zhodnotil program student Michal, který se věnoval tématu zapisování magnetických nanostruktur fokusovaným iontovým svazkem ve vrstvách metastabilního železa.
Program CEITEC Student talent vznikl před třemi lety s cílem nabídnout středoškolským studentům možnost systematicky se podílet na vědecké činnosti vybraných výzkumných skupin. „Letní škola byla letos organizována poprvé. Při její přípravě jsme se snažili nabídnout a umožnit spolupráci také studentům z odlehlejších regionů, kteří nemohou pravidelně dojíždět do našich laboratoří. Také jsme museli reagovat na restrikce v souvislosti s pandemií COVID-19, které průběžnou formu programu v posledních semestrech značně limitovaly a tlumily. Obě formy programu se nám velmi osvědčili a plánujeme jejich podporu a prolínání i v dalších letech,“ shrnuje Stanislav Průša, který je koordinátorem programu a dodává také velké díky doktroským studentům, kteří s myšlenkou přišli, organizátorům a podpoře ze strany VUT a vedení CEITEC VUT.