27. září 2024

Pavel Kadeřávek je od 1. července novým vedoucím Národního centra NMR Josefa Dadoka. Pavla jsme po třech měsících jeho působení vyzpovídali, abychom zjistili, jak se v nové pozici zorientoval a jaké první kroky má již za sebou.

Pavle, co vás přivedlo k práci ve sdílené laboratoři NMR na CEITEC MUNI?

NMR jsem se začal věnovat už na začátku svých vysokoškolských studií a musím říci, že mě tato metoda svým způsobem uchvátila. V rámci NMR je totiž k možné poměrně sofistikovaně manipulovat se spinovým systémem, což má nejen jisté kouzlo, ale zároveň to umožňuje i návrh nepřeberného množství experimentů a jejich optimalizace pro jednotlivé aplikace. Tento metodologický vývoj mi byl vždy blízký a zároveň mě zajímá i technická stránka NMR, což vše nabízí práce ve sdílené laboratoři NMR.

Mohl byste přiblížit, jaká témata výzkumu NMR laboratoř aktuálně pokrývá?

NMR laboratoř CEITEC se věnuje široké škále výzkumných témat. Obecně zahrnují jak vývoj nových NMR metod, tak i aplikace v chemii, biochemii nebo materiálových vědách a jsou založeny na měření jak v kapalné, tak i pevné fázi. Většina měření prováděných v naší laboratoři je zaměřena na studium struktury, dynamiky a interakcí biomolekul měřených v roztoku. Mimo to ovšem umožňujeme i specializovaná měření přímo v buňkách, což je metoda, kterou na CEITEC zavedla a nejvíce rozvíjí skupina Lukáše Trantírka.

Když jste roli vedoucího sdílené laboratoře před prázdninami přebíral, pamatuji si, že jste říkal, že jedním z vašich úkolů bude rozvíjet spolupráci s vědeckými skupinami. Daří se vám jít tímto směrem?

Je pravda, že spolupráci s vědeckými skupinami považuji za důležitou a oboustranně prospěšnou, ale na hodnocení, jak se nám to daří, je myslím ještě příliš brzy. Navíc poslední dobou jsme hodně zaměstnáni technickými problémy a opravami našeho vybavení. Přesto se snažíme na daný cíl nerezignovat a spolupracovat s dalšími výzkumnými týmy – například v rámci workshopu Advances in Magnetic Resonance, který spolupořádáme s kolegy z CEITEC VUT ze skupiny Petra Neugebauera ve dnech 17. a 18. 10.

Jaké výhody podle vás přináší sdílená laboratoř pro vědeckou komunitu a externí partnery?

Sdílené laboratoře, jako je ta naše, poskytují výzkumníkům z různých institucí přístup k vysoce specializovaným přístrojům a metodám, které by jinak mohly být finančně a technicky náročné na provoz. Umožňujeme tak i menším výzkumným týmům realizovat špičkové projekty. Zároveň nabízíme odborné poradenství a spolupráci na výzkumu, což vede k prohloubení znalostí a vytváření nových vědeckých kontaktů. Pro naše externí partnery, ať už z akademické sféry nebo průmyslu, je přístup k NMR spektroskopii cenným nástrojem pro řešení jejich výzkumných otázek.

Jakým způsobem se zapojujete do vzdělávání studentů a mladých vědců?

Naše NMR laboratoř je otevřená studentům a mladým vědcům, kteří mají zájem o pokročilé metody magnetické rezonance. Pravidelně pořádáme workshopy a odborné kurzy, které umožňují získat teoretické znalosti i praktické zkušenosti s NMR. Zároveň se snažíme vytvářet prostor pro vědeckou spolupráci, aby studenti mohli pracovat na reálných výzkumných projektech pod vedením zkušených odborníků.

Jaké další plány máte do budoucna pro rozvoj NMR laboratoře na CEITEC?

Jedním z našich hlavních cílů je další rozvoj technik NMR spektroskopie, například zavádění nových postupů v oblasti využití polarizace elektronů k zesílení NMR signálů.  Chceme také posílit naši pozici v rámci mezinárodní vědecké komunity tím, že se budeme zapojovat do dalších projektů a pořádat odborné workshopy a semináře. Nebližší akcí v tomto směru bude organizace zimní školy pod hlavičkou COST akce (CA21160. Pro naše studenty bude její teoretická část přístupná v rámci předmětu NMR data for structural bioinformatics (NCBR003) na začátku jarního semestru. Rád bych rovněž rozšířil spolupráci s dalšími vědeckými institucemi a průmyslovými partnery, abychom mohli aplikovat naše znalosti a vybavení na různé vědecké i průmyslové výzvy.