Zvířecí modely savčí reprodukce
Savčí oocyty jsou specifickým typem buněk s velmi zvláštním průběhem vývoje. Po vstupu do meiózy je jejich další vývoj zastaven, u člověka až na několik desetiletí. Po znovuzahájení meiózy pak dochází ke výšenému hromadění poruch během segregace chromozomů v meióze I. Vzniklé aneuploidie jsou překážkou vzniku a dalšího vývoje embrya, a představují nejzávažnější problém spojený s reprodukcí savců.
Kromě studia procesů regulujících segregaci chromozomů v průběhu obnovy meiózy se naše výzkumná skupina zaměřuje také na studium fertilizace a časného embryonálního vývoje. V této části vývoje dochází k přechodu od meiotického cyklu k mitóze. Pochopení, jak je tento přechod začleněn do vývojového programu je klíčové. Dělení chromozomů v buňkách časného embrya je totiž ještě více zatíženo chybami, než je tomu u oocytů. Naše výsledky pomohou k lepšímu pochopení vzniku těchto poruch a také jejich prevenci.
Ve svém výzkumu se dále zaměřujeme na studium regulace velikost buněk a poměru mezi objemem jádra a cytoplasmy. Buňky zatím nevyjasněným mechanismem jsou schopny monitorovat svoji velikost a také ji měnit podle potřeby tkání a orgánů mnohobuněčného organismu. Poruchy těchto procesů sledujeme u vzniku nádorových buněk, metabolických poruch nebo stárnutí, jejich pochopení má tedy klíčový význam při mnoha patologických stavech.
Ve svém výzkumu používáme nejmodernější přístupy pokročilé mikroskopie a molekulární biologie.