23. září 2020
ROBOT 2020: Mimořádný výstavní projekt ke 100. výročí prvního vydání dramatu Karla Čapka R. U. R., v němž poprvé zaznělo slovo robot, připravuje Technické muzeum v Brně na listopad. Malé
i velké návštěvníky interaktivní výstavy zde bude čekat stovka exponátů ilustrujících vývoj robotů po současnost s přesahem do budoucnosti.
Muzeum představí kromě komerční průmyslové robotiky také ikonické robotické vynálezy světových firem nebo prototypy robotických systémů z tvůrčích dílen VUT. Výstavní projekt totiž vzniká ve spolupráci s Fakultou elektrotechniky a komunikačních technologií, CEITEC a Fakultou strojního inženýrství, jejichž hlavním úkolem je celý projekt zaštítit po odborné stránce. „Jsme v úzkém kontaktu nejen se zástupci Technického muzea v Brně, pravidelně se účastníme schůzek s architekty. Společně také řešíme koncepci celé výstavy, zejména její interaktivní část, kde si lidé budou moci jednotlivé exponáty sami vyzkoušet,“ vysvětluje Luděk Žalud z Ústavu automatizace a měřicí techniky a CEITEC VUT.
Přímo pro tento účel vyvinuli pracovníci FEKT VUT dva speciální roboty, kteří se stanou ústředním prvkem celého projektu. „Exponát jsme nazvali 100letý dialog. Jeden bude z doby Karla Čapka, zatímco druhý bude naopak reprezentovat současnost a moderní technologie. Tématem jejich ‚rozhovoru‘ bude vývoj robotiky během posledního století,“ upřesnil záměr výzkumníků z VUT Luděk Žalud.
Roboty organizátoři představí také v kulturním kontextu jako součást literatury, filmu, výtvarného umění včetně komiksu a sci-fi. „Důraz klademe zejména na Čapkovo autorství pojmu a jeho rozšíření do několika desítek světových jazyků,“ zdůraznila autorka a manažerka projektu Klára Šikulová. Pracovníci edukačního oddělení Technického muzea v Brně nezapomněli ani na svoje nejmenší návštěvníky. Připravují pro ně interaktivní zábavné programy, děti si pohrají v laboratoři připomínající kosmickou loď, patřit jim bude i herna vybudovaná v přízemí muzea. Příznivci robotiky se v každém případě mohou těšit na mimořádný zážitek, výstava totiž nebude mít zvlášť vyhrazenou expozici. Návštěvníci najdou jednotlivé exponáty po celé budově muzea – pomůže jim v tom sledování barevně označených tras, které je spolehlivě navedou ke konkrétnímu cíli.
Zdroj: Události z VUT