26. února 2018

1) Působíte v CEITEC již více než měsíc. Jak vidím, jste od samého začátku velmi aktivní a také zaneprázdněný. Jaký pro vás byl ten první měsíc?

Ano, opravdu jsem tu něco málo přes měsíc – čas rychle utíká, dělím ho mezi schůzky s vědci z CEITECu, organizaci aktivit sdílené laboratoře Bioinformatiky a mé vlastní výzkumné skupiny a také psaní grantů.

2) Odkud jste do CEITECu přišel? A co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodl přestěhovat do relativně malého města v srdci Evropy?

Přišel jsem z Pensylvánské univerzity, konkrétně z tamější lékařské fakulty Perelman School of Medicine. Tahle škola sídlí v překrásném historickém městě Philadelphii, kterou považuji za jeden ze svých domovů vzhledem k tomu, že jsem tam strávil téměř sedm let života. Vždycky jsem někde v koutku mysli věděl, že se jednou nejspíš vrátím do Evropy, pokud zde budu mít vynikající podmínky k provádění výzkumu, a příležitost, kterou mi poskytl CEITEC, byla spolu s krásou a polohou města Brna silným impulsem pro mé rozhodnutí přestěhovat se.

3) Měl jste už možnost vybrat si svůj tým? Nebo jste stále v procesu výběru?

Pořád si vybírám. Předpokládám, že mou výzkumnou skupinu bude tvořit menší tým, který bude do léta fungovat. Naproti tomu sdílená laboratoř Bioinformatika je již personálně obsazena nadanými místními vědci, kteří v CEITECu již na různých pozicích pracovali. Byl jsem příjemně překvapen kvalitou a úrovní znalostí, které bioinformatici v CEITECu každodenně prokazují.

4) Slyšela jsem, že vaše studie byla přijata k publikování v jistém velice prestižním periodiku. Můžete nám o tom říci něco bližšího?

Loni v létě jsem prezentoval některé části studie, jíž jsem se účastnil na předchozím působišti. Tato studie objevila nový proces kanonického rozkladu mRNA vázaný na ribozomy, který jsme anglicky nazvali Ribothrypsis. Objev toho, jak chápeme životní cyklus mRNA, bude mít významný dopad, stejně jako analýza dat získaných ze sekvenování. Rukopis byl nedávno přijat k publikování v časopise Nature Structural Molecular Biology a brzy půjde do tisku.

5) Budete se v CEITECu dál zabývat tématem vašeho předchozího výzkumu, nebo máte v plánu něco nového?

Chci stavět na znalostech, které jsem získal v předešlých fázích mé kariéry, a spojit je s novými technologickými pokroky v oblasti strojového učení. Konkrétně se pravděpodobně budu dál zabývat analýzou funkce a regulace bílkovin vážících RNA, ale chtěl bych se také zaměřit na implementaci nových průlomových objevů v oblasti strojového učení, jako jsou např. hluboké neuronové sítě.

6) Co se vám nejvíce líbí na vaší práci a co pro vás představuje největší výzvu?

Líbí se mi tempo mé práce v tom smyslu, že přede mnou stojí nové vědecké úkoly, které musím denně řešit, a že mám možnost být přímým svědkem objevů souvisejících s několika různými projekty. Odvrácenou stranou tohoto typu pozice ve výzkumu a také velkou výzvou je skutečnost, že se ode mne očekává, že budu mít hluboké a zároveň i široké znalosti z různých oblastí. Člověk musí být hodně univerzální a musí také hodně číst, aby dokázal udržet krok s rychlým vývojem ve všech oblastech souvisejících s bioinformatikou. A to je také jeden z důvodů, proč se snažím podporovat organizaci vzdělávacích schůzek v rámci CEITECu. V současné době připravuji pravidelné týdenní schůzky, jejichž součástí je vždy malá neformální prezentace bioinformatiků pro bioinformatiky. Kromě toho pořádáme také měsíční klubová setkání a otevřené diskuse zaměřené na bioinformatiku. Pokud to někoho zaujalo, napište mi prosím e-mail a já vám pošlu bližší informace.

7) A co Brno? Měl jste už možnost se s městem trochu seznámit?

Trochu času na seznámení s městem jsem měl. Navštívil jsem většinu nádherných muzeí a turistických atrakcí ve městě, jako je například hrad Špilberk. A opravdu se moc těším, až se vydám na průzkum blízkého okolí města, jen co na jaře roztaje sníh.

8) Setkal jste se v CEITECu s něčím, co pro vás bylo složité nebo překvapivé?

Možná v CEITECu pořád ještě prožívám fázi „líbánek“, ale opravdu si myslím, že jsem se nesetkal s žádnými skutečnými problémy kromě těch, které lze v souvislosti s jakýmkoli velkým přesunem přirozeně očekávat. Byl jsem příjemně překvapen ochotou zdejších lidí komunikovat se mnou v angličtině, protože moje čeština je pořád ještě prakticky nulová. Chtěl bych touto cestou zvlášť poděkovat personálnímu oddělení a oddělení grantové kanceláře za jejich skutečně cennou pomoc v době, kdy jsem se zde zařizoval.

9) A vaše přání do budoucna?

Doufám, že se mi podaří vytvořit v CEITECu živou komunitu bioinformatiky, která bude schopna udržovat naši část výzkumu dlouhodobě na špičce.

 

Dotazovala se Jana Šilarová