6. července 2022
Evropská asociace molekulární biologie (EMBO) dnes zveřejnila jména 67 nově zvolených členů. Genetička a molekulární hematoložka profesorka Šárka Pospíšilová, která vede výzkumnou skupinu Lékařská genomika na institutu CEITEC Masarykovy univerzity (MU), se stala jednou z nově zvolených členů a členek. Šárka Pospíšilová působí také jako prorektorka pro výzkum a doktorské studium MU. Noví členové se připojí k prestižní EMBO komunitě předních výzkumníků v oblasti molekulární biologie a v příbuzných oborech. Členové EMBO společně ovlivňují směřování biologických věd v Evropě i mimo ně a podporují excelenci v této společensky důležité vědecké disciplíně.
„Z této zprávy mám ohromnou radost. EMBO je organizace, která sdružuje nejlepší světové vědce, mezi kterými jsou např. držitelé Nobelovy ceny. Pro Masarykovu univerzitu je to další z řady ocenění toho, že na naší půdě působí excelentní vědci, mezi které dlouhodobě řadíme i paní prorektorku Pospíšilovou. Být členem EMBO je prestižní záležitost, neboť do této vybrané společnosti se nelze žádným způsobem přihlásit. Člověk musí obdržet nominaci, o které je následně hlasováno,“ vysvětluje rektor MU Martin Bareš.
Zvolení Šárky Pospíšilové do tohoto prestižního vědeckého klubu není až tak překvapivé. Šárka Pospíšilová je autorkou a spoluautorkou více než 200 vědeckých publikací, sedmi patentů a několika odborných knih. Je členkou několika významných národních a mezinárodních výborů zaměřených na genetická a hematologická onemocnění. Za svou kariéru získala několik vědeckých ocenění, mj. tři ceny Ministra zdravotnictví ČR za lékařský výzkum, dvě ceny Ligy proti rakovině, dvě ceny České lékařské společnosti J. E. Purkyně a mnoho dalších ocenění. Šárka Pospíšilová je známá jako první dáma českého genetického výzkumu, a proto není žádným překvapením, že byla letos nominována a zvolena jednou z nových členek EMBO. V letošním roce se aktivně podílí na organizaci oslav 200. výročí narození zakladatele moderní genetiky Gregora Johanna Mendela a Mendelovy genetické konference.
„Šárka Pospíšilová dělá skvělou práci jako vědkyně i jako představitelka akademického vedení univerzity a mám velkou radost, že získává toto uznání v rámci evropské komunity molekulárních biologů. Tato volba opět ukazuje, že CEITEC již po vstupu do druhé dekády existence našeho institutu má velké množství vědeckých osobností evropského formátu,“ říká ředitel CEITEC MU Jiří Nantl.
Noví členové EMBO jsou voleni každoročně jako uznání jejich přínosu k vědecké excelenci. Výběr Šárky Pospíšilové je tak poctou jejímu výzkumu a úspěchům ve vědecké komunitě. Hlavním cílem asociace EMBO je podporovat talentované výzkumné pracovníky ve všech fázích jejich kariéry, stimulovat výměnu vědeckých informací a pomáhat budovat evropské výzkumné prostředí, kde vědci mohou dosahovat co nejlepších výsledků. Noví členové přináší další odborné znalosti a zkušenosti, aby pomohli asociaci EMBO dále posílit její iniciativy.
„Jsem nesmírně potěšena. Toto ocenění dává další rozměr a smysluplnost mé práci. Ocitnout se v tak privilegované společnosti těch nejlepších vědců mě naplňuje pocitem štěstí a uznání. Zároveň je to také další závazek a nový hnací motor do další práce. A také příležitost poděkovat všem mým kolegům z Centra molekulární medicíny CEITEC a také z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno. Věda je v dnešní době týmovou prací, bez níž by nebylo možné dosahovat špičkových vědeckých výsledků, které jsou navíc přímo aplikovatelné v medicíně,“ uzavírá Šárka Pospíšilová.
CEITEC a MU mají ve své vědecké komunitě již šest členů EMBO. Kromě Šárky Pospíšilové, která byla zvolena letos, je členem EMBO od roku 2016 i ředitel konsorcia CEITEC Pavel Tomančák, v roce 2017 následovala volba Mary O´Connell, v roce 2018 byla zvolena Štěpánka Vaňáčová, v roce 2020 Karel Říha a v roce 2021 Jiří Fajkus. V současné době působí v celé České republice 12 členů EMBO a polovina z nich je součástí komunity CEITEC a MU.