Setkání předních nanotechnologických týmů v Brně
6. května 2010
Brněnští vědci, jejichž skupina má v rámci projektu CEITEC jeden z nejvyšších podílů na celkovém rozpočtu, zorganizují 6. května v jihomoravské metropoli setkání předních týmů z České republiky bádajících v oblasti nanotechnologií a nanověd. Chtějí se dohodnout na dalším směřování výzkumu v této oblasti, zjistit, v čem jsou jednotlivé projekty unikátní, jak by mohly spolupracovat, případně co by mohly společně nabídnout firmám. Je to cesta k dalšímu využití miliard získaných ze strukturálních fondů Evropské unie. Právě výzkum financovaný z těchto zdrojů nyní hýbe Českou republikou. Některé projekty už běží, jiné jsou schválené nebo na schválení čekají. Cílem setkání je tedy zkoordinovat výzkumné aktivity současných i budoucích projektů tak, aby navazovaly a spolupracovaly.
„Samozřejmě se potkáváme v rámci různých odborných konferencí a seminářů, čteme svoje články, ale zpravidla nenalézáme čas se vzájemně a detailněji informovat o nově vybudovaných nebo připravovaných nanotechnologických laboratořích a infrastrukturách a výzkumných plánech s nimi spojených,“ říká Tomáš Šikola, koordinátor výzkumného programu Pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie v CEITEC. „Toto setkání organizujeme, abychom dokázali, že to byly správně investované prostředky a že z toho i široká veřejnost bude mít prospěch,“ dodává Šikola.
České odborníky přijede podpořit i jedna z mladých zahraničních kapacit, Pol van Dorpe z IMEC z Belgie. Podělí se s účastníky setkání o zkušenosti prosperujícího výzkumného centra a zejména o novinky a aktuální směry výzkumu v oblasti nanofotoniky.
Nanotechnologie jsou jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících vědních oborů a zejména v Brně mají již silnou pozici. Tu mimo jiné potvrzuje i přítomnost světových firem, což dokládá skutečnost, že právě v těchto dnech jedna z nich oznámila rozšíření výroby.
V CEITEC budou nanotechnologické týmy například pracovat na:
- digitálně-analogových převodnících pro nízkonapěťová a nízkopříkonová mobilní zařízení, čímž se například zvýší výdrž baterie v mobilním telefonu,
- zvyšování hustoty a rychlosti záznamu na vysokokapacitních pamětích – asi 3x vyšší, než je současná kapacita flash disků,
- vývoji mnohakanálových detekčních systémů a systémů snímání a zpracování vícerozměrných obrazových dat, což významně zvýší užitnou hodnotu dnes vyráběných mikroskopů.