3. října 2022

Ahoj! Jmenuji se Edwin Colyer a jsem rád, že jsem se stal vůbec prvním vědeckým novinářem financovaným Evropskou výzkumnou radou (ERC)! Je mi velkou ctí strávit letošní říjen na institutu CEITEC a na Masarykově univerzitě, kde mám možnost se porozhlédnout po vašich laboratořích a vypátrat ty nejlepší příběhy o vašem výzkumu. O vědě a jejím fungování píši už 25 let. Můj vůbec první článek vyšel v britském nejoblíbenějším populárně-vědeckém časopise New Scientist již v roce 1998 – byl to článek čerstvého absolventa oboru historie vědy o tom, proč by měl každý vědec studovat historii vědy.

Díky mentorování od šéfredaktora časopisu následovalo po mém prvním článku hned několik obsáhlých článků na vědecká témata. Nejdůležitější však bylo, že tato skutečnost pomohla odstartovat mou kariéru vědeckého novináře na volné noze. Brzy jsem začal pravidelně psát o vědě a IT pro Financial Times i pro méně známé odborné časopisy, jako je Fish Farming International.

Mé novinářské schopnosti a můj podnikatelský duch mi v průběhu let dobře posloužily. Brzy jsem pochopil, jak to ve vědecké novinařině funguje, takže jsem postupně trávil méně času psaním článků pro mainstreamová média, ale rozhodl jsem se vybudovat si rozsáhlé portfolio klientů, kteří potřebovali odborníka na vědeckou komunikaci. Prokázal jsem talent převést složité koncepty do poutavých příběhů pro neodborníky. Vytvářel jsem vědecké texty a obsah pro mnoho univerzit, pro grantové agentury, Evropskou komisi, ale i pro malé a střední podniky a velké mezinárodní korporace.

Mým posledním a nejoblíbenějším projektem – předtím, než jsem v roce 2016 začal pracovat jako Impact & Engagement Manager na Manchester Metropolitan University – byla speciální publikace ke 125. výročí založení prestižního Listerova institutu preventivní medicíny. V rámci jedné publikace byla prezentována historie, která změnila svět, osobní příběhy vědců a vědkyň a působivá věda.

A nyní je vědecký novinář zpět!

V červenci letošního roku jsem se vrátil ke své firmě Scientia Scripta. Nyní mám opět svobodu zkoušet nové věci a znovu se věnovat nezávislé vědecké novinařině. O mou novinářskou stáž v Brně se už zajímá několik celostátních médií ve Velké Británii. Mám také v úmyslu prezentovat, co jsem v Brně viděl na mezinárodní úrovni, takže potenciál pro zviditelnění je obrovský.

Ale tady potřebuji vaši pomoc! Mám jen jeden měsíc na to, abych se dozvěděl, co se dá, o nejzajímavějším, nejkontroverznějším, nejprůlomovějším a nejinovativnějším výzkumu, který probíhá na institutu CEITEC a na Masarykově univerzitě. Ozvěte se mi prosím ještě dnes, pozvěte mě do své laboratoře a povězte mi o svých objevech!

Jako novinář potřebuji příběhy, které se prodávají. Viry jsou v dnešní době rozhodně velmi zajímavé a změna klimatu poskytuje dobrý úhel pohledu, který může zaujmout redaktora. Znám novináře, kteří by měli zájem o více obsahu o pokročilých a designových materiálech.

Ale každý objev, který donutí čtenáře říct "Wow!", je dobrý.

Zejména se chci dozvědět o vaší nepublikované a plánované práci. Nemám v plánu porušit informační embargo, jen je vždycky dobré mít sólokapra! Jakmile je práce jednou publikována, je to stará zpráva a prodává se mnohem hůře. Přijďte se mi svěřit s tím, co děláte a ukažte mi, kam směřujete. Nikdy nevíte, třeba článek v časopise New Scientist nebo Time nakopne vaši kariéru stejně jako tu moji!

 

Kontakt:

Edwin Colyer, Vědecký novinář: edwin@scientiascripta.co.uk

Ester Jarour, Tisková mluvčí CEITEC MU: ester.jarour@ceitec.muni.cz

Čtěte více

Novinky

Masaryk University Science Journalism Fellowship

11. 8. 2022