19. května 2023
Setkání uživatelů CzechNanoLab bylo nejen platformou pro sdílení znalostí, ale také příležitostí k ocenění výjimečných příspěvků. Součástí letošního programu byly nejen zvané přednášky, ale také již tradiční soutěž o nejlepší mikroskopický snímek či vědecký poster. Nové členy má také takzvaná User Committee.
Vědci, výzkumníci, experti z různých oborů, ale především uživatelé výzkumné struktury CzechNanoLab. Těm byl určen CzechNanoLab User Meeting 2023, který je již tradiční akcí pořádanou každý rok na CEITEC VUT.
Součásti programu byla například přednáška Siow Woon NG, která se v minulém roce přesunula z CEITEC, kde se například věnovala fotoelektrochemii či přídavným výrobním technikám a nanášení tenkých vrstev, na Erlangensko-normiberskou univerzitu v Německu. Její přednáška se zaměřovala na použití techniky nazývané atomární vrstvová depozice (ALD) pro nanášení tenkých vrstev na složité geometrie. Cílem je optimalizovat postup aplikace povlaků pomocí ALD na komplexní geometrie, jako jsou mikrostruktury, nanomateriály nebo jiné složité tvary.
Druhým přednášejícím byl výzkumník Imrich Gablech z výzkumné skupiny Bioelektronické materiály a systémy na CEITEC VUT. Ve své přednášce představil výrobu elektronických zařízení založených na tenkých filmech. Bioelektronika je oblast, která kombinuje biologii a elektroniku pro vývoj zařízení, která interagují s biologickými systémy.
O nejnovější informace a shrnutí se postaral vedoucí infrastruktury CEITEC Nano Michal Urbánek. Možnost poskytnout ucelený přehled o aktivitách tzv. User Committee dostali i Tomáš Lednický a Přemysl Šťastný. „Výbor“, jehož členové se podílejí na rozvoji a růstu komunity CzechNanoLab, se může pochlubit novými členy. Na základě hlasování uživatelů v rámci meetingu je nové složení: Dinara Sobola (28 hlasů), Přemysl Šťastný (24 hlasů), Hossein Mirdamadi (22 hlasů), Stefan Putz (20 hlasů) a Ivan Saldan (17 hlasů). Od nově zvolených členů se očekává, že přispějí svými odbornými znalostmi a vědomostmi k dalšímu zlepšení podmínek uživatelů a usnadnění spolupráce v rámci komunity.
Nechyběla také tzv. „Best Micrograph Contest“, kde hlasující z řad zaměstnanců i studentů CEITEC VUT mohli vybrat 3 nejlepší. Velká gratulace tak míří za Vojtěchem Mařákem, který s celkovými 25 hlasy zvítězil se snímkem, který nazval „Opera v Sydney“. Druhým místem se může pochlubit Anna Tvrdoňová se svým „Burrito Efektem“ a třetí místo patří Vojtěchovi Mahelovi a snímku pavouka „Evarcha falcata“.
Vybrány byly také tři nejlepší postery. Jako nejlepší byl hodnocen výzkum Matthiase Blatnika z výzkumné skupiny Molekulární nanostruktury na površích, který představil kyselinu karboxylovou na povrchu topologického izolantu. Jako druhý se umístil vědecký poster Anny Tvrdoňové, která se zabývá fotofaradickými mikrostrukturami pro fotostimulaci a jako třetí byl hodnocen poster Hosseina Mirdamadi, který řeší in-situ SEM pozorování růstu a segregace grafenových vrstev pod hBN.
Spojení CzechNanoLab zahrnuje brněnské laboratoře CEITEC Nano a Laboratoře nanostruktur a nanomateriálů v Praze. Nabízí otevřený přístup k unikátnímu zařízení a zázemí s možností služeb a expertíz pro výzkumné instituce, organizace i technologické firmy. Samotnou infrastrukturu CEITEC Nano, která se nachází na CEITEC VUT, využije ročně přes 360 uživatelů, kteří ročně udělají na celkem 110 unikátních přístrojích přes 16 tisíc rezervací.