3. června 2019

Novou výzkumnou skupinu s názvem Energie budoucnosti a inovace vede na CEITEC VUT významný odborník a jeden z nejcitovanějších světových chemiků Martin Pumera. Podle Pumery se budou odborníci v jeho týmu věnovat především novým konceptům v oblasti energií. Chtějí udávat směr a trendy v tvorbě a ukládání energie. Skupině už se podařilo získat projekt GAČR EXPRO, v rámci kterého bude řešit přeměnu elektrické energie na chemickou za použití 2D materiálů. 

Martin Pumera je novým vedoucím výzkumné skupiny na CEITEC VUT.

Čemu přesně se bude Vaše nová výzkumná skupina na CEITEC VUT věnovat?

Má skupina na CEITEC nese název Energie budoucnosti a inovace. Zaměřujeme se na vymýšlení nových konceptů v oblasti energií. Jde nám o nové způsoby, jak generovat elektrickou energii a jak ji užitečně uložit. Zaměřujeme se na výhled do budoucna, o proof-of-concept nových přístupůa řešení, která budou na trhu za deset dvacet let. Nejde nám o to zlepšit výkon baterie o několik procent. V oblasti generování energie řešíme například, jak přeměnit energii těla na elektrickou energii, která by poháněla nositelnou elektroniku. Můžeme přeměnit generované teplo lidského těla nebo chemikálie obsažené v potu na elektrickou energii. Tato energie je doslova zdarma a kdykoliv k dispozici. Tím odpadá závislost nejen na nabíjení těchto zařízení, ale i na přírodních zdrojích a lithiu, což má obrovské dopady na výrobní procesy a na soběstačnost v oblasti přírodních zdrojů. Zabýváme se také tím, jak energii z obnovitelných zdrojů, které je ve špičce nadbytek a je prakticky zdarma, uložit.  Jak ji využít a přeměnit do užitečných chemikálií. Nebo jak pomocí této energie decentralizovaně vyrábět paliva. Málo se ví, že největším znečišťovatelem v oblasti dopravy nejsou automobily či letadla, ale lodní doprava. Přesouvat tuny chemikálií a paliv stojí spoustu energie a paliva. My se soustředíme na to, jak tyto chemikálie, která jsou nezbytné pro fungování lidské společnosti, za pomocí čisté energie vyrábět lokálně. 

Jak dáváte dohromady potřebný tým? Mají výzkumníci o CEITEC zájem?

Z mé dlouholeté zkušenosti jdou výzkumníci vždy za jménem vedoucího týmu a za tematikou. Samozřejmě se setkávám od potenciálních postdoků s otázkami, zda zde budou mít k dispozici dobré přístrojové podmínky. Odpovídám, že určitě ano.  Ale jen na přístroje nikoho nenalákáte. Nejdůležitější je téma. Řečeno klasikem: „It's not about money. It's about the people you have, how you're led, and how much you get it.“

Máte se věnovat velkému projektu GAČR. Čeho se projekt týká? 

Projekt GAČR EXPRO v hodnotě téměř 50 milionů korun se týká výzkumu přeměny elektrické energie na chemickou a zpět za použití 2D materiálů, což má důležité implikace od baterií a úložišť energií až po výrobu vodíku z vody a pro vodíková auta či přeměnu CO2na paliva a umělou fotosyntézu. Cílem jakékoliv průmyslové aplikace je, aby tato přeměna byla co nejméně energeticky ztrátová. My zkoumáme, jak tato přeměna probíhá na 2D materiálech, jakým způsobem ji můžeme ovlivnit, na jakých parametrech materiálů závisí a jak minimalizovat potřebné množství energie. Je to základní výzkum, ale dramatický dopad bude mít na praktické aplikace, protože s tímto porozuměním budeme moci přesně designovat materiály pro baterie, umělou fotosyntézu atd.

Vy vedete výzkumnou skupinu i na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. V čem se Váš tým a zaměření na CEITEC VUT liší? 

Zaměření jsou úplně odlišná. Na VŠCHT se zabývám výzkumem v oblasti nanorobotů, což jsou malé pohyblivé stroje, které vykonávají předprogramované úkoly, jako je například implementace léčiv nebo odstraňování znečišťujících látek v životním prostředí. Na CEITECu se primárně soustředím na základní a aplikovaný výzkum čisté energie. V obou oblastech jsem byl ale velmi aktivní již za svého působení jako profesor v Singapuru. Obě zaměření se sice velmi liší z vědeckého prohledu, ale z praktického pohledu řeší to samé, co nás jako společnost trápí – zdraví a čisté prostředí. 

A kde berete pro práci inspiraci?

V diskusi s kolegy, se studenty, při chůzi po ulici, sledování přírody. Líbí se mi jednoduchá myšlenka z filmu Mr. Beana, kdy říká: „Sedím a dívám se na obrazy“. Často se totiž stačí zastavit a dívat se. Pak vám to vše dojde samo. Stačí se jen dívat kolem sebe.

 


Autor: Zuzana Pospíšilová