11. dubna 2019

Tisková zpráva, 11. 4. 2019;

Pozor na viry, myjte si správně ruce a poznejte svou DNA. To jsou hlavní témata akce, která na půdě Masarykovy univerzity poprvé propojila studenty Lékařské fakulty MU a vědce institutu CEITEC MU při testování nového edukačního programu pro žáky na prvním stupni základní školy. V rámci exkurze měly děti možnost seznámit se s moderním vědeckým prostředím a studenti lékařské fakulty si zároveň ověřili své edukační schopnosti při práci s dětmi.

Brněnský institut CEITEC Masarykova univerzita toto úterý hostil trochu nezvyklou skupinu mladých lidí. Více než šest desítek dětí ve věku od osmi do deseti let ze ZŠ Hroznová a ZŠ Viničné Šumice se potkalo s téměř dvaceti studenty lékařské fakulty, konkrétně budoucími zdravotnickými pracovníky. Studenti navazujícího magisterského studia v oboru Intenzivní péče LF MU se aktivně zapojili do naučného programu pro děti a měli možnost využít teoretické postupy edukace při konkrétní práci s dětmi.

„Studenti si vyzkoušeli, jak pracovat s dětmi a jak udržet jejich pozornost,“ přibližuje úlohu studentů iniciátorka akce Natália Beharková z LF MU. „Ve spolupráci s vědeckými pracovníky měli za úkol přiblížit dětem odbornou problematiku srozumitelnou formou.“

Děti zjistily, co jsou to mikroorganizmy a viry, jak se do těla mohou dostat a co mohou způsobit. Seznámily se s tím, jak se mikroorganizmy zkoumají, jak vypadají a jaké k tomu vědci v laboratořích používají přístroje. Mohly si tak zblízka prohlédnout třeba elektronové mikroskopy a snímky, které na nich lze pořídit. Z oblasti genomiky se děti dozvěděly základní informace o DNA a také si svou DNA pomocí jednoduchého pokusu izolovaly. Závěrem si děti odnesly ponaučení, proč je důležitá hygiena rukou a jak ji správně provádět. Studenti LF MU při všech aktivitách dětem pomáhali a vedli je.

„Exkurze pro základní školy jsme tu již několikrát pořádali, neboť nám dává smysl ukázat dětem biologii v praxi,“ uvádí Jiří Nantl, ředitel institutu CEITEC Masarykova univerzita, „Tentokrát to ale bylo poprvé, kdy se nám podařilo spojit program s výukou na lékařské fakultě.“ „Jedná se o pěknou ukázku toho, jak lze zajímavým způsobem propojit děti, studenty naší fakulty a vědce v CEITEC MU,“ dodává Martin Repko, proděkan Lékařské fakulty MU pro anglické studium a internacionalizaci. „Dlouhodobým cílem nás všech je vzbudit u dětí zájem o vzdělávání a vědu již v mladším věku.“

Podívejte se na reportáž České televize.