22. dubna 2022
Skupina 17 studentů Gymnázia Křenová zavítala tento týden na exkurzi do výzkumného centra CEITEC Masarykovy univerzity. Cílem návštěv bylo studentům představit vědu o živé přírodě, její dopad na společnost a také to, jaké možnosti mají středoškoláci, kteří zvažují kariéru ve vědě. Vedoucí oddělení podpory vědy a inovací Kateřina Ornerová uvítala skupinu studentů v impozantním atriu výzkumného centra CEITEC a představila čtyři hlavní výzkumné programy – strukturní biologii, molekulární medicínu, genomiku a proteomiku rostlin a výzkum mozku a lidské mysli. Kateřina Ornerová zdůraznila, že klíčem k úspěchu ve vědě jsou mladí, talentovaní a motivovaní studenti, kteří přinášejí velmi kreativní přístupy. Aby tito talenti mohli dál posouvat poznání nejen v živých vědách, potřebují zázemí vědeckého institutu vybaveného moderní výzkumnou infrastrukturou, expertízou a zkušenými vědeckými lídry, což vše CEITEC nabízí.
Manažerka doktorského studia Eva Barnová představila studentům prestižní soutěž s názvem Středoškolská odborná činnost (zkráceně SOČka). Tato soutěž s mnohaletou tradicí, sahající až do roku 1979, již mnohým mladým talentům otevřela dveře do světa špičkové vědy. SOČka nabízí středoškolákům skvělou příležitost si vyzkoušet, jestli je zamýšlený obor vysokoškolského studia skutečně baví. SOČka je soutěží víceoborovou, mezi 18 soutěžními obory si tedy vybere každý, ať studuje na kterémkoli typu střední školy. SOČka přitom není jen vědomostní soutěží. Studenti zde prokazují zejména schopnost samostatné práce a na rozdíl od jiných středoškolských soutěží si ve všech kolech vyzkouší obhajovat svou práci před odbornou porotou. Studenti tedy rozvíjí i své prezentační dovednosti a schopnost reagovat na dotazy porotců. Ti nejlepší pak vyjedou na zahraniční soutěže.
O své zkušenosti se SOČkou se podělila i Lucie Nepovímová, magisterská studentka z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, která v současnosti působí ve výzkumné laboratoři Pavla Plevky. Lucii odjakživa bavila biologie a chemie a její učitelka na gymnáziu se jí jednoho dne zeptala, jestli by nechtěla zkusit SOČku. Lucie byla zvědavá a možnost vyzkoušet si práci ve skutečné laboratoři ji lákala. Oslovila školitelku v Praze, odkud pochází, a společně daly dohromady vhodné téma. „Byla to pro mě obrovská zkušenost a uvědomila jsem si, že jako vědkyně budu schopná uplatnit svou přirozenou zvědavost při každodenní práci,“ řekla studentům Lucie Nepovímová. Po absolvování SOČky věděla, že ji práce v laboratoři baví, přihlásila se na bakaláře na Kings College do Londýna a byla přijata ke studiu. „Jsem si jistá, že právě účast v SOČce a moje zkušenost z laboratoře sehrály důležitou roli v mém počátečním úspěchu. Mimo jiné také díky SOČce mě přijali na Kings College do Londýna,“ přiznala Lucie Nepovímová studentům. Nabádala studenty k tomu, že je velmi důležité to zkusit, protože člověk nemá co ztratit. V nejhorším případě člověk zjistí, že daná kariéra není pro něj, anebo ho nepřijmou a život jde dál. Lucie Nepovímová se rozhodla pro magisterské studium na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity a se svou volbou je velmi spokojená. Blízkost výzkumného centra CEITEC a jeho sdílených laboratoří jí umožňuje přístup k supermoderní infrastruktuře, se kterou by jinde neměla vůbec možnost pracovat, a to je obrovská výhoda.
Dalším hostem setkání byl Marek Šebesta, dnes již seniorní výzkumný pracovník v laboratoři Richarda Štefla. Marek Šebesta se studentům přiznal, že i on je původem SOČkař. Vzhledem ke své dobré zkušenosti z dob, kdy byl ještě student, se rozhodl do projektu později zapojit i jako školitel, a podpořit tím mladé talenty. Marek Šebesta studentům krátce představil výukové centrum Masarykovy univerzity Bioskop a podělil se o příběh svého studenta Vojty Haluzy z Řečkovického gymnázia. Vojtěchu Haluzovi se pod vedením Marka Šebesty podařilo stát se spoluautorem zahraniční vědecké publikace již během studia na gymnáziu a vyhrát také celorepublikovou soutěž Česká hlavička. „Úspěch v SOČkách není o škole, ale o studentovi,“ vysvětlil Marek Šebesta. „Vše je ve vašich rukou a kdo se snaží a hledá odpovědi, tak také většinou i uspěje. Věda je o hledání odpovědí a když neznáme odpověď, tak začínáme dělat dobrou vědu,“ dodal Šebesta. Závěrem se podělil také o další výhody vědy, a tou je mezinárodní mobilita a velmi cenné zahraniční zkušenosti. Věda udržuje člověka neustále mentálně fit, protože se pořád musí učit.
Zaujalo vás to? Uvažujete o vědecké kariéře i vy?
Kontaktujte manažerku PhD studia Evu Barnovou z výzkumného centra CEITEC a ta vám ráda pomůže při hledání vhodného tématu a vhodného školitele. Příští kolo SOČky se bude vypisovat začátkem příštího roku a uzavírka bude koncem března 2023. Více informací naleznete na webu sockari.cz. Hodně štěstí!
Kontakt