3. srpna 2022
Nová soutěž vyhlášená Evropskou komisí sdružuje mladé výzkumníky z celé Evropy, aby společně našli řešení nejpalčivějších problémů naší doby, jakými jsou například rakovina, adaptace na klimatickou změnu či ochrana oceánů a půdy. Letos se soutěž odehrává v nizozemském Leidenu.
Letos se v nizozemském Leidenu uskuteční zbrusu nová mezinárodní akce – vůbec první ročník soutěže EU TalentOn. Tento vícedenní program je určen pro začínající výzkumné pracovníky ve věku 21 až 30 let, ve kterém mají právě mladí výzkumníci a výzkumnice hledat řešení aktuálních globálních výzev a problémů. EU TalentOn je iniciativa Evropské komise, jejímž cílem je při řešení klíčových problémů naší doby překlenout propast mezi mladými vědeckými talenty, vědou a průmyslem.
„V rámci Evropského roku mládeže jsme pozvali mladé talentované výzkumné pracovníky z celé Evropy, aby se k nám připojili v Leidenu – Evropském městě vědy 2022 na vůbec prvním ročníku soutěže EU TalentON. Akce, jako je tato, mají zásadní význam pro podporu kariéry v oblasti výzkumu a inovací a usnadňují mezinárodní a interdisciplinární spolupráci mezi začínajícími výzkumnými pracovníky, podnikateli a průmyslem,“ vysvětluje motivaci ke vzniku iniciativy Mariya Gabriel, komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež.
V letošním roce už byly účastníci vybráni. Umístila se mezi nimi i Michaela Vojníková z CEITEC VUT, která bude spolupracovat na inovativním řešení v oblasti rakoviny. Celkově bylo vybráno na 104 účastníků a účastnic. Na jejich seznam se můžete podívat také zde. Během 14.–18. září 2022 se pak v Leidenu odehraje setkání jednotlivých vědeckých týmů, během kterého budou účastníci prezentovat své nápady a připravené projekty hodnotící komisi a veřejnosti.
V hledáčku: pětice výzkumných misí EU
Každý soutěžní tým se zaměří na úkol související s jednou z pěti misí EU. Tyto nové nástroje programu Horizont Evropa podporují výzkum s cílem nalézt odpovědi na některé z největších výzev, kterým dnes čelíme: boj proti rakovině, přizpůsobení se změně klimatu, ochrana oceánů, moří a vod, život v ekologičtějších městech a zajištění zdravé půdy a potravin. Mise stanovují vědecké a technologické cíle, kterých má být dosaženo do roku 2030 a Evropská komise za tímto účelem poskytuje systematickou podporu.