8. června 2021

Špičkoví doktorští studenti a studentky přírodovědných a technických oborů získali podporu od města Brna. Město Brno ve spolupráci s Jihomoravským centrem mezinárodní mobility udělilo i letos 25 studentům ocenění Brno Ph.D. Talent. Částku 300 tisíc korun na dobu tří let získalo celkem 25 studentů a studentek přírodovědných a technických oborů, sedm z nich studuje v doktorském programu institutu CEITEC. Do soutěže se letos přihlásilo 130 studentů a studentek brněnských vysokých škol. Kvalitu předložených projektů, dosavadní úspěchy a znalost angličtiny pro vědeckou práci hodnotili špičkoví vědci z Česka i ze zahraničí. Stipendium oceněným studentům a studentkám umožní věnovat se naplno výzkumu.

“Ocenění studenti se připojí do skupiny excelentních výzkumníků, jejichž objevy přispívají k vizitce Brna jako města vědy, výzkumu a inovací. Stipendisté z minulých ročníků ukazují, že si ocenění opravdu zasloužili a tvrdě pracují na významných objevech,” sdělila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

O celý průběh soutěže, 25 vybraných vědců a program, který poskytuje doktorandům především stabilní finanční podporu formou doplňkového stipendia, pečuje přes deset let organizace JCMM. „Díky stipendiu se mohou naši doktorandi naplno věnovat výzkumu. Dbáme také na zajištění jejich kompletního kariérního rozvoje,“ zmínila manažerka Brno Ph.D. Talent Barbora Dofková.

Ocenění z CEITEC VUT (Advanced Materials and Nanoscience PhD School)

Oceněná práce Ondřeje Wojewody se zabývá průkopnickým odvětvím výzkumu zvaným magnonika. Tento směr se zabývá fyzikou spinových vln. „V mém doktorském projektu budu vyvíjet novou metodologii založenou na optických prvcích blízkého pole a mikrovlnných anténách k testování magnonických konceptů k navrhování magnetických zařízení v nanoměřítku,“ vysvětluje student z výzkumné skupiny Příprava a charakterizace nanostruktur.

Projekt Adelie Kashimbetové nese název „Nová biomimetická metoda k získání hydroxyapatit-titanových kompozitů bez nežádoucích fází“. Hlavní myšlenkou je zkombinovat pevnost titanu s bioaktivitou hydroxyapatitu (HA), což by mohlo nalézt uplatnění zejména ve vývoji kompozitních materiálů pro léčbu kostních defektů. „Mou hypotézou je, že biomimetické zpracování HA při pokojové teplotě nám umožní vyhnout se rozkladu HA i titanu,“ popisuje studentka, která je původem z Ruska a působí ve výzkumné skupině Jozefa Kaisera.

Lucie Pejchalová se bude zabývat přípravou bioreaktorů a takzvaných scaffoldů na bázi pokročilých keramických materiálů. Bioreaktory budou sloužit především pro testování biologické nezávadnosti použitých materiálů. Scaffoldy budou využity na testování regenerace nervové tkáně a budoucí implantaci. „Moje role v projektu je zaměřena především na technologie přípravy těchto komplexních struktur a jejich charakterizaci z pohledu mikrostruktury a chemického složení,“ doplňuje studentka působící ve výzkumné skupině zaměřující se na Pokročilé keramické materiály

Vodík je čisté palivo, které při spotřebě produkuje pouze vodu a představuje nejzajímavější alternativu k použití fosilních paliv. Vyrábět jej lze i elektrochemicky z vody pomocí obnovitelných zdrojů energie. Aby však tato technologie byla efektivní, potřebuje nákladné katalyzátory. „Ve svém projektu spojím technologii 3D tisku a fotoaktivní organické molekuly, abych získala inovativní elektrody, které pomocí slunečního světla mohou vést k výsledkům srovnatelným s výsledky získanými u dražších materiálů,“ přiblížila záměry svého oceněného projektu Michela Sanna, která se za svým školitelem Martinem Pumerou přesunula z Itálie.

Cenu Brno Ph.D. Talent získala také Lucie Kotásková výzkumné skupiny Magneto-optická a ThZ Spektroskopie. Jejím hlavním tématem v rámci jejího PhD studia je příprava organických biradikálů pro experimenty PELDOR (zkratka pro Pulsed Electron-Electron Double Resonance). 

Ocenění z CEITEC MU (Life Sciences and Molecular Medicine PhD School)

Ocenění získala také Anna Hrčkovávýzkumné skupiny Štěpánky Vaňáčové. Rozvoj nových technologií odhalil rozmanitost procesů, ve kterých hrají roli různé typy ribonukleové kyseliny (RNA). Aby všechny procesy správně fungovaly, musí být RNA funkční. Anna Hrčková se zabývá zkoumáním molekulárních mechanizmů dvou klíčových enzymů DIS3L2 a ISG20L2, které dokáží rozpoznat a degradovat nefunkční RNA. Anna Hrčková také studuje, jak aktivita těchto enzymů působí při nemoci a imunitě. „Chtěla bych dělat věci, co mě baví, na místě, kde si mě budou vážit stejnou měrou jako výzkumníka i jako člověka. Není pro mě důležité, jestli to bude zde nebo v zahraničí, dokud bude naplněna má potřeba objevovat neznámé,“ říká oceněná Anna Hrčková.  

Další oceněnou je Lucia Baďurovávýzkumné skupiny Jana Hejátka. Lucia se zabývá studiem cytokininů, což jsou rostlinné hormony, které regulují růst, vývoj a odpovědi rostlin na různé formy (a)biotického stresu. Cílem jejího projektu je studium faktorů zabezpečujících integraci cytokininové signální dráhy a epigenetických regulátorů a jejich vliv na růst rostlin v interakci s okolním prostředím. Její výzkum může přinést nové informace o dynamických propojeních mezi rostlinnými hormony a epigenetickými mechanismy, které mohou být využity pro vývoj nových odolnějších a výnosnějších plodin. „Po skončení doktorského studia bych chtěla pokračovat ve vědecké kariéře, vycestovat do zahraničí a najít si vhodnou post-doktorandskou pozici. Být součástí mezinárodního vědeckého týmu v zahraničí považuji za základní milník své kariéry, který mi zabezpečí získání nových zkušeností do dalšího vědeckého působení, jelikož mým snem je vést vlastní vědecký tým v České nebo Slovenské republice,“ popisuje své plány oceněná Lucia Baďurová.

Registrace do dalšího ročníku soutěže, která se koná v angličtině, proběhne v termínu 2. 8.— 30. 9. 2021.

Podmínky soutěže:

  • student prezenčního studia na jedné z partnerských univerzit (v přihlášce uvedete datum přijetí k doktorskému studiu a zápisu ke studiu),
  • v podzimním semestru 2021 zahájení 1. nebo 2. semestru prvního ročníku studia,
  • být v době registrace ve věku do 32 let,
  • zaměření na technický nebo přírodovědný obor,
  • další podmínky ZDE.

Registrace je otevřena do 30. září.

Studujte i vy CEITEC PhD School

 

Čtěte více

Novinky Ocenění Tiskové zprávy

Studenti z CEITEC excelovali v soutěži Brno Ph.D. Talent

14. 2. 2020

Novinky Ocenění

Dvanáct doktorandů z CEITEC oceněno Brno Ph.D. Talent

1. 3. 2019

Rozhovory a názory Akce a hosté Novinky

Doktorandi z CEITEC PhD School prezentovali svůj výzkum v rámci první CEITEC…

2. 3. 2020