3. ledna 2024

Aneb co jsme společně dokázali v minulém roce


Během vánočního večírku proběhlo na CEITEC MUNI již tradičně předávání Director Award za mimořádný vědecký výkon. Všem oceněným ještě jednou gratulujeme! 

Jiří Fajkus, Petr Fajkus, Miloslava Fojtová, Michal Franek, Jaroslav Fulneček, Agata Kilar, Martin Lyčka, Martin Lysák, Marek Mráz, Laura Ondrišová, Karel Říha, Václav ŠedaKonstantinos Tripsianes, Michal Závodník


Výjimečné vědecké výkony byly také oceněny na vánočním večírku na CEITEC VUT. Director's Award za mimořádnou vědeckou publikaci převzal tým Martina Pumery. Jako mimořádný vědecký projekt byl oceněn projekt Techscale Martina Pumery a jeho týmu. Ocenění pro mimořádného studenta PhD programu převzal Vojtěch Schánilec. Dále byla Pavlu Václavkovi udělena stříbrná medaile rektora VUT. Všem moc gratulujeme!


Petr Těšina získal prestižní ERC Grant. Jeho výzkumný tým se zaměří na kontrolu kvality během procesu translace s cílem odhalit translační mechanismy v nervových tkáních. Více informací se dočtete zde.


K obrovskému pokroku došlo v projektu BDSAT s vypuštěním nanosatelitu BDSAT-2, který na oběžnou dráhu vynesla raketa Falcon 9 společnosti SpaceX dne 3. ledna 2023. Data ze satelitu jsou průběžně přenášena a zpracovávána. Více informací o satelitu najdete zde. Video ze startu si můžete pustit zde.


Dalibor Blažek se stal jedním z 69 nových členů Evropské organizace pro molekulární biologii EMBO. Čtyři noví členové působí v České republice. Více informací se dočtete zde.


CEITEC Masarykovy univerzity hostil historicky první česko-slovenskou konferenci strategického řízení ve vědě na národní a institucionální úrovni. Konference poskytla prostor pro setkání předních představitelů vlády obou států včetně premiéra Petra Fialy se zástupci vedení českých a slovenských univerzit a výzkumných ústavů, příslušných ministerstev, rad vlád pro výzkum, vývoj a inovace a grantových agentur. Více informací se dočtete zde.


Vedoucí výzkumné infrastruktury CEITEC Nano Michal Urbánek spolu s kolegy z Rakouska a Polska by chtěli postavit stavební základy nového směru fyziky, který by spočíval v propojení magnetických materiálů se supravodiči (a dal vzniknout tzv. hybridům Feromagnet/Supravodič). Více informací se dočtete zde.


Projekt GlaCerHub, koordinovaný Karlem Macou, vytvoří inovační centrum, které bude propojovat akademiky, vědce a představitele malých a středních firem v oblasti sklo-keramického průmyslu. Více informací se dočtete zde.


Vojtěch Uhlíř spolu se zahraničními partnery bude řešit ambiciózní projekt METASPIN, který se zaměřuje na vytvoření revoluční technologie umělých synapsí, která by mohla vyřešit hlavní problém aplikací umělé inteligence – katastrofické zapomínání. Více informací se dočtete zde.


Během uplynulého roku prezident Petr Pavel jmenoval novými profesory Roberta Váchu, Jana Čechala a Marka Mráze. (zdroj fotografií: MŠMT)


Evropská rada pro výzkum (ERC) si vybrala CEITEC Masarykovy univerzity jako příklad dobré praxe v oblasti komunikace vědy. Pavel Plevka a Ester Jarour sdíleli s vědeckou komunitou své zkušenosti a tipy, jak srozumitelně a efektivně komunikovat výsledky excelentního výzkumu. Video ke shlédnutí zde.


CEITEC VUT se připojil k celostátní kampani Týden pro Digitální Česko a 23. listopadu se v rámci konference Digitalizace: Trendy a praxe brněnský RICAIP testbed otevřel zástupcům malých a středních firem, novinářům, školám a také široké veřejnosti. Více informací se můžete dočíst zde.