10. března 2021

V závěru roku 2020 uplynulo 20 let od zahájení prvních kroků s využitím magnetické rezonance pro funkční mapování mozku v Brně. Ve spolupráci tří klinik Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (1. neurologické kliniky a Kliniky zobrazovacích metod ve FN u svaté Anny a Psychiatrické kliniky ve FN Brno-Bohunice) a s přispěním technického vhledu absolventů VUT tehdy započala dlouhá cesta v oblasti funkčního zobrazování mozku. V současnosti představuje funkční magnetická rezonance standardní metodu ve výzkumu lidského mozku a paralelně nepostradatelný nástroj, který významně pomáhá v zajištění bezpečnosti neurochirurgických zákroků u významné části neurologických pacientů.

Nejmodernější výzkum s využitím funkční magnetické rezonance je v současnosti realizován hned na několika akademických pracovištích spolupracujících v rámci unikátního Neurovědního centra LF MU (Masaryk Neuroscience Hub) a z pohledu evropských a světových neurověd Brno představuje nepřehlédnutelné centrum excelence v této oblasti.

V rámci akce Týden mozku pořádané Akademií věd ČR se uskuteční i řada přednášek a doprovodných aktivit připravených komunitou neurovědců z Masarykovy univerzity (MU). Jedna z přednášek se vrací i k historii funkčního zobrazování mozku v Brně a k vývoji, který se za těch 20 let udál. Přednáška, která proběhne online v sobotu 20. 3. v 16 hodin, přibližuje principy funkčního zobrazování mozku a ukazuje některé zajímavé současné projekty realizované v Laboratoři multimodálního a funkčního zobrazování (MAFIL) vybudované v rámci CEITEC MU jako jeden z výsledků dlouhodobého snažení a rozvoje neurovědní komunity na půdě MU i v celém regionu. Během přednášky proběhne online diskuze, při které pan doktor Michal Mikl zodpoví dotazy, které můžou účastníci pokládat pomocí tohoto odkazu.

Pozorní posluchači si mohou následně procvičit mozkové závity a otestovat své znalosti v oblasti neurověd v našem soutěžním kvízu a vyhrát zajímavé ceny. Stačí bedlivě sledovat přednášku „Nahlížíme do fungování mozku aneb 20 let funkčního neurozobrazování v Brně“ a zúčastnit se online kvízu. Každý, kdo získá alespoň 25 bodů, budete automaticky zařazen do slosování o hodnotné ceny. Tři vylosovaní získají možnost měření mozku pomocí funkční magnetické rezonance zdarma a odnesou si pak obrázky vlastního mozku. Další tři výherci pak obdrží originální CEITEC dárky. Více informací o doprovodném programu, který si pro vás připravili neurovědci z CEITEC MU, se dozvíte ZDE nebo na oficiálních stránkách akce Týden mozku.

Zvídaví fanoušci neurovědního výzkumu se mohou na našem webu také podívat na vědecko-popularizační přednášky odhalující tajemství lidského mozku, které proběhly v loňském roce na brněnské hvězdárně nebo se zúčastnit virtuální prohlídky naší neurovědní laboratoře MAFIL. Virtuální prohlídka nabízí pohled na naše špičkově vybavené laboratoře, a umožňuje tak nahlédnout pod pokličku výzkumu našich vědkyň a vědců, kteří přispívají k lepší kvalitě života a zdraví. Jejich výzkum může pomoci nejen s léčbou neurodegenerativních onemocnění.

Autorka

Čtěte více

Novinky Tiskové zprávy Výzkum

Zlepšení kognitivní schopnosti je možné

8. 6. 2020

Novinky Tiskové zprávy Výzkum

Je stres dědičný? Neurovědecký výzkum druhé a třetí generace přeživších…

15. 4. 2020