13. června 2024

Jižní Morava, region známý svou angažovaností v oblasti inovací a výzkumu, pokračuje ve významných pokrocích v evropském výzkumu, zejména díky úspěchům příjemců grantů Evropské rady pro výzkum (ERC). Konsorcium CEITEC dnes hostilo vědeckou konferenci ERC na půdě CEITEC Masarykovy univerzity (MU) s exkluzivním obsazením – předsedkyni ERC Marii Leptin, která je v České republice na dvoudenní návštěvě a 12 držitelů prestižních ERC grantů, kteří provádějí svůj výzkum v České republice. Programu se zúčastnila také současná členka vědecké rady ERC Alice Valkárová.

Maria Leptin, předsedkyně Evropské rady pro výzkum (ERC), která ve dnech 12.–13. června poprvé navštívila Českou republiku ve své současné funkci, zahájila dnešní vědeckou minikonferenci ERC, která se konala v Brně na CEITEC MU. Na konferenci se sešla komunita výzkumných pracovníků, příjemců grantů ERC a začínajících vědců. Maria Leptin svou zahajovací řečí poskytla vhled do strategických priorit ERC a její klíčové role při rozvoji evropského výzkumu. Během dopoledne se na pódiu vystřídalo celkem 12 držitelů prestižních grantů ERC: Matthew Rampley (Masarykova univerzita), Michal Holčapek (Univerzita Pardubice), Robert Vácha (CEITEC MU Brno), Filip Matějka (AVČR Praha), Zuzana Musilová (Univerzita Karlova), Petr Neugebauer (CEITEC VUT Brno), Anežka Kuzmičová (Univerzita Karlova), Kateřina Rohlenová (AVČR BIOCEV), Zdeněk Lánský (Univerzita Karlova), Adam Williamson (FNUSA-ICRC), Josef Málek (Univerzita Karlova) a Pavel Jungwirth (AVČR Praha). Zastupovali všechny vědecké oblasti a toky financování, které ERC nabízí.

ERC, která byla ustanovena v roce 2007 a je v současné době součástí evropského programu Horizon Europe, hraje zásadní roli při podpoře výzkumu v celé Evropě. Její vliv je hluboce pociťován v zemích EU-13 (země, které vstoupily do EU v roce 2004 a později), včetně České republiky, kde ve vysoce konkurenčních grantových výzvách podpořila přibližně 70 špičkových výzkumných pracovníků sumou v celkové hodnotě přibližně 125 milionů eur. Konkrétně Jihomoravský kraj vyniká ve svém úsilí o podporu excelence ve výzkumu, což dokládá i počet držitelů grantů ERC zaměstnaných v místních výzkumných organizacích jako ukazatel strategických cílů regionu. Není tedy divu, že toto strategické zaměření regionu vedlo k přilákání špičkových výzkumných pracovníků a k získání značných finančních prostředků, které posunuly region do čela vědeckých inovací.

Jedním z pozoruhodných příkladů úspěchu ERC na jižní Moravě je výzkum, který se provádí ve Středoevropském technologickém institutu (CEITEC). Pavel Plevka, renomovaný výzkumný pracovník CEITEC, získal jak startovací, tak konsolidační grant ERC. Jeho výzkum v oblasti strukturní virologie významně přispěl k prestiži CEITEC MU, kde nyní působí ve funkci ředitele. Hlavním lákadlem konsorcia CEITEC je jeho technologický náskok, který asi nejlépe demonstruje unikátní výzkumná infrastruktura CEITEC Nano na partnerském Vysokém učení technickém v Brně (CEITEC VUT). Jedná se o největší infrastrukturu svého druhu v čistých prostorách ve střední Evropě, která se může mimo jiné pochlubit také již třemi příjemci grantu ERC a další na CEITEC VUT jistě přibydou.

O vysoké úrovni vědeckého bádání prováděného v České republice svědčí i další výzkumní pracovníci, kteří získali finanční prostředky ERC. Pavel Jungwirth z ÚOCHB Praha k cílům, které si s financováním ERC klade, uvedl: "Díky grantu ERC chceme vytvořit výpočetní nástroj, pomocí něhož vědci budou moci zkoumat chování iontů v biologickém prostředí, což může mít dalekosáhlé důsledky vývoj nových léčiv nebo jejich transport do buněk."  

„Granty ERC byly zásadní pro to, aby naši výzkumníci mohli realizovat ambiciózní projekty, které mají globální dopad. Příjemci grantů ERC navíc sdílejí společné hodnoty a vytvářejí v Česku vědeckou komunitu nové generace, která se zaměřuje na vědeckou excelenci a objevy,“ uvedl Pavel Tomančák, ředitel konsorcia CEITEC.

K dalšímu posílení úspěchu regionu jsou v České republice k dispozici různá schémata podpory pro žadatele o granty ERC. Důležitým aspektem je specializovaná podpůrná skupina vedená prof. Zdeňkem Strakošem, která nabízí odborné vedení a mentoring žadatelů o ERC grant, díky čemuž jsou čeští výzkumní pracovníci dobře připraveni na konkurenci na nejvyšší úrovni. Navíc program financování ERC CZ poskytuje značnou finanční podporu těm žadatelům, kteří se v hodnocení ERC umístili vysoko, ale nemohou být financováni z důvodu nedostatku finančních prostředků na evropské úrovni. Toto financování pro výzkumné pracovníky s pečetí excelence ERC je podstatné, zvyšuje jejich šance rozvíjet své převratné myšlenky a uspět v budoucích výzvách ERC.

Význam těchto podpůrných struktur zdůraznila předsedkyně ERC Maria Leptin: „Podpora výzkumných pracovníků prostřednictvím národních a regionálních programů je zásadní pro vytvoření základny, z níž se mohou ucházet o účast ve výzvách ERC. Závazek České republiky poskytovat takovou podporu je příkladný a již nyní vykazuje pozoruhodné výsledky. Doufám, že v tom bude pokračovat i v příštích letech, protože musíme podporovat všechny výzkumné talenty v celé Evropě, abychom mohli řešit výzvy, kterým svět čelí.“

Během svého pobytu v Brně navštívila předsedkyně ERC také laboratoř CEITEC Nano na CEITEC VUT, které poskytuje výzkumným pracovníkům nejmodernější vybavení, odborné znalosti a metody v oblasti nanotechnologií a pokročilých materiálů.

Pokračující úsilí o rozvoj živého výzkumného prostředí na jižní Moravě a v České republice je příslibem, že česká věda se dostane tam, kam patří – na špičku mezi vyspělými evropskými zeměmi s vysokou úrovní R&D. Vzhledem k tomu, že region staví na svém strategickém zaměření na excelenci a snaží se přilákat ty nejlepší výzkumníky, má dobré předpoklady k tomu, aby pokračoval ve svém vzestupu mezi lídry evropských vědeckých inovací.