18. srpna 2022

Po dobru dvou týdnů bude CEITEC hostit více než 70 vědců a vědkyň z laboratoří z celého světa, kteří se sešli v Brně, aby se zúčastnili věhlasného kurzu Evropské Asociace Molekulární Biologie (EMBO). Primárním cílem kurzu světelné mikroskopie je umožnit 16 studentům a studentkám, vybraným z velkého množství uchazečů, naučit se a implementovat nejnovější technologie světelné mikroskopie ve svých domácích laboratořích. Značka EMBO zastává excelenci ve vědě a hlavním cílem této odborné asociace je podporovat talentované výzkumníky ve všech fázích jejich kariéry, stimulovat výměnu vědeckých informací a pomáhat budovat výzkumné prostředí, v němž mohou vědci a vědkyně dosahovat co nejlepších výsledků. Tento kurz vznikl spoluprací prestižní asociace EMBO a výzkumného centra CEITEC.

Obsah tohoto praktického kurzu zaměřujícího se na světelnou mikroskopii sestavil známý evoluční biolog z Max Planck Institute of Molecular Cell Biology and Genetics (MPI-CBG) v Drážďanech a ředitel konsorcia CEITEC Pavel Tomančák, který je vytrvalým propagátorem zobrazovacích technologií. K Pavlovi Tomančákovi se připojili Jan Peychl z MPI-CBG a Emmanuel Reynaud z Dublinské univerzity, se kterými Tomančák v minulosti zorganizoval tři velmi úspěšné EMBO kurzy v Drážďanech. Milan Ešner, vedoucí sdílené laboratoře buněčného zobrazování CELLIM, poskytne své cenné odborné znalosti související s přípravou vzorků, získáváním snímků a analýzou dat, stejně jako hluboké znalosti zobrazovací infrastruktury výzkumného centra CEITEC. Do kurzu se zapojí mnoho dalších odborníků na světelnou mikroskopii z akademické sféry a průmyslu. Místní i světový odborníci povedou přednášky a praktické workshopy a vymění si znalosti a zkušenosti se studenty a studentkami praktického kurzu.

Až deset různých mikroskopických sestav přivezly do Brna přední světové společnosti vyvíjející zobrazovací přístroje. Tím se Brno, alespoň dočasně, stane středobodem světové světelné mikroskopie. Vědecké hvězdy se sejdou v Brně a přednesou novinky současného výzkumu obohacené velkolepými video snímky z nejmodernějších mikroskopů. Tato různorodá skupina vědců a vědkyň bude po dva intenzivní týdny zobrazovat biologické vzorky, které studenti kurzu přivezli s sebou, pomocí dostupných technologií a analyzovat data pomocí špičkové velkoobjemové výpočetní analýzy. Pro fanoušky zobrazovacích technologií to bude vskutku divoká jízda.

Světelná mikroskopie typu LightSheet je zavedená zobrazovací technologie, která umožňuje záznam velkých biologických vzorků při minimálním poškození. Tato metoda otevírá nové cesty ke studiu buněčných a vývojových procesů s bezprecedentní rychlostí a usnadňuje biologický výzkum zobrazováním kompletních živých systémů. Ačkoli se technologie LightSheet stále vyvíjí, stala se ve vědě široce dostupnou prostřednictvím komerčních laboratoří a výzkumných infrastruktur s otevřeným přístupem.

Výměna znalostí mezi vědci z různých laboratoří světa může být cestou k nalezení jiného přístupu k danému vědeckému problému a je také hlavní přidanou hodnotou praktických kurzů pod značkou EMBO. Odborníci z různých laboratoří po celé Evropě dostanou unikátní šanci se sejít a dva týdny se soustředit pouze na společné učení a rozvoj této technologie. Výměna znalostí a zkušeností pomáhá vědcům najít jiný způsob, jak přistupovat k problému, a tím pádem posunuje současné hranice lidského poznání.

CEITEC v tomto mezioborovém kurzu navazuje na tradici tří předešlých obdobných kurzů, které proběhly v letech 2014, 2016 a 2018 v Max Planck Institutu Molekulární buněčné biologie v Drážďanech. Letošní ročník kurzu na institutu CEITEC v Brně se zaměří na nově vznikající trendy v oboru, konkrétně na kombinaci zobrazování pomocí technologie LightSheet s jinými zobrazovacími modalitami. Tento trend s názvem korelativní mikroskopie umožňuje zkoumání fyzikálních vlastností živých systémů v reálném čase. Korelativní přístup kombinuje několik mikroskopických technik zároveň a umožňuje vědcům překročit limity jednotlivých metod. Vzhledem k vědeckému zaměření výzkumného centra CEITEC se účastníci kurzu zaměří především na aplikaci korelativní mikroskopie při zobrazování rostlin a virových infekcí.

V rámci EMBO kurzu proběhne na CEITEC MU v Univerzitním kampusu Bohunice devět přednášek špičkových odborníků na světelnou mikroskopii, které budou otevřeny široké vědecké komunitě a studentům příbuzných oborů z Brna.

Více informací o tomto kurzu naleznete přímo na stránkách EMBO nebo na webu CEITEC.

 

 

Čtěte více

Novinky Tiskové zprávy Ocenění

Šárka Pospíšilová byla zvolena novou členkou prestižní Evropské asociace…

6. 7. 2022

Novinky Tiskové zprávy Výzkum

Jiří Fajkus byl zvolen novým členem Evropské asociace molekulárni biologie EMBO

14. 6. 2021

Novinky Tiskové zprávy

Karel Říha z CEITEC se stal novým členem prestižní organizace EMBO

8. 7. 2020

Novinky Výzkum

Vědci v čele s CEITEC žádají ministra školství o podporu EMBO grantů

29. 3. 2021