23. června 2020
Stovky nálezů pijáka lužního či výskyt klíštěte rodu Hyalomma, které pochází z jižní Evropy a subsaharské Afriky a může se nasát až do velikosti 2,5 cm. Aktuální vědecké údaje potvrzují, že se do ČR dostávají i exotické druhy klíšťat a s nimi nová infekční onemocnění zvířat a lidí. Můžeme se tedy obávat i jiných druhů, než je již dlouho u nás běžné klíště obecné.
Tuzemský výzkumný tým složený z veterinářů, parazitologů mapuje šíření těchto nových druhů klíšťat na českém území a žádá veřejnost o spolupráci. Klíšťata patří v naší přírodě k největším přenašečům tzv. zoonóz, tedy infekčních onemocnění cirkulujících mezi lidmi a zvířaty, jako jsou borelióza a klíšťová encefalitida. V předchozích letech vědci v projektu Najdi pijáka monitorovali výskyt pijáka lužního, což je klíště pocházející z teplejších oblastí Evropy a dříve bylo u nás neznámé.
„Pozitivní reakce veřejnosti nás mile překvapila. Výsledky uplynulých let sledování výskytu pijáků ukazují, že jsme v ČR svědky expanze tohoto klíštěte a související rostoucí hrozby psí babeziózy – akutního onemocnění psů,” upozornila Kristýna Hrazdilová z výzkumného centra CEITEC brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity (VFU).
Celý článek najdete zde.
Zdroj: Novinky.cz