5. června 2024
Již posedmé se dveře CEITEC VUT během jedné jarní soboty otevřely žákům 2. stupně základních škol a nižších stupňů víceletých gymnázií v rámci programu VUT Junior. Vzdělávací program VUT Junior organizuje VUT každý rok a jeho cílem je účastníkům přiblížit zkušenost studia na vysoké škole s vědecko-technickým zaměřením. Z CEITEC VUT si absolventi odnášejí nejen cenné poznatky a zážitky, ale také vzorky čipů a úlomky z křemíkových desek.
VUT Junior je projekt Vysokého učení technického v Brně určený žákům 2. stupně základních škol a studentům nižších ročníků víceletých gymnázií. Jeho cílem je seznámit účastníky s prostředím VUT v Brně, jeho studijními prostory, moderními technologiemi a nejnovějšími vědeckými poznatky. Snaží se tak rozvíjet zájem žáků a studentů o studium, zejména vědecko-technických oborů.
VUT Junior simuluje určité aspekty vysokoškolského studia. Program začíná imatrikulací a končí promocemi, po jeho absolvování obdrží účastníci diplom. Setkání probíhají jednou měsíčně, vždy v sobotu, včetně imatrikulace a promocí se celkem jedná o 10 sobotních setkání. Aktivity probíhají na různých fakultách a součástech VUT, které se střídají v přípravě programu. Přednášky a cvičení v laboratořích jsou speciálně upraveny tak, aby odpovídaly úrovni znalostí ze základní školy a dále je rozvíjely. Vědomosti jsou předávány srozumitelně, primárně skrze hry a experimenty.
Do programu se už od roku 2018 zapojuje i CEITEC VUT, kterému letos připadla sobota 18. května. Pod vedením odborného garanta popularizačních aktivit na CEITEC VUT Stanislava Průši se do jeho přípravy zapojilo několik kolegů, především z řad našich PhD studentů. Letos jsme se zaměřili na představení dvou významných vědeckých pracovišť na CEITEC VUT, a to laboratoře výzkumného programu Mikro- a nanotechnologií a Materiálového výzkumu aplikovaného na keramické materiály. Po společné motivační přednášce Petra Dvořáka a Kataríny Rovenské byli účastníci rozděleni do skupin a paralelně absolvovali program na obou zmíněných pracovištích. V laboratořích Mikro- a nanotechnologií si vyzkoušeli převlékání do kombinéz určených pro pobyt v čistých prostorách, zkoumali křemíkové desky dodané firmou ONSEMI, pomocí optických a elektronových mikroskopů zobrazovali jednoduché elektronické obvody vytvořené na křemíkových substrátech nebo pozorovali strukturu včelích křídel a očí. S překvapením zjistili, že i oko včely je chlupaté. V keramických laboratořích program koordinovala Lucie Pejchalová. Účastníci se dozvěděli spoustu zajímavostí o tom, jak keramiku vytvářet, modifikovat a používat. Nedílnou součástí bylo pozorování keramiky elektronovými mikroskopy.
Podařilo se nám tak laboratořemi provést celkem 100 dětí, které odcházely nadšené. „Nadto si každý odnesli domů vzorky čipů a úlomky z křemíkových desek s cílem vysvětlit doma svým blízkým a kamarádům ve škole, proč se křemíková deska chová při mechanickém namáhání a lámání jinak než skleněná tabulka,“ uvádí Průša. Spolu s ostatními mentory a organizátory se shoduje na velmi úspěšném průběhu akce. „Jde o výjimečně mladou cílovou skupinu, především v porovnání s našimi typickými cílovými skupinami, kterými jsou studenti středních škol. Během popularizační činnosti technických a přírodovědných oborů mezi širokou veřejností jsme si všimli, že právě věková skupina žáků 2. stupně základních škol je pravděpodobně nejvnímavější a nejochotněji se podílí na připraveném programu. Jejich zápal a zájem je viditelný především při praktických činnostech, které se snažíme co nejčastěji v programu nabízet. Z tohoto pohledu je dle našeho názoru VUT Junior ojedinělý, cílený na správnou věkovou skupinu a věříme, že zkušenosti získané v takto mladém věku zanechají v účastnících patřičnou stopu,“ uzavírá Průša.