28. listopadu 2019

Tisková zpráva, 28. 11. 2019;

Movember je charitativně zaměřená a každoročně se konající iniciativa. Účelem je nejen získání finančních prostředků, ale i osvěta zvyšování povědomí v oblasti mužských onemocnění. Iniciativa se zabývá rakovinou prostaty, rakovinou varlat, ale i duševním zdravím mužů a prevencí sebevražd.

Název Movember vznikl jako hybridní složenina dvou anglických slov – knír (MOUSTACHE) a listopad (NOVEMBER). Jak název napovídá, Movember se nese ve znamení knírů. Stejně jako loni se do aktivity zapojili i vědci z výzkumného centra CEITEC a z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Letošní tým složený z vědců si říká LaBros a má osm členů. Těmi jsou doktorandi z výzkumné skupiny Pavla Plevky Miroslav Homola, Ján Bíňovský a David Buchta, dále odborný asistent Karel Kubíček, doktorand Martin Polákvýzkumné skupiny Richarda Štefla a odborní pracovníci z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Martin Benešík, Vít Vykoukal a Michal Zeman.

„Letos jsme nafotili fotky v retro vědeckém stylu a plánem je z těchto fotek vytvořit kalendář na příští rok a peníze z jeho prodeje použít pro nadaci Movember,“ popisuje Miroslav Homola.  Skupina vědců už nyní shání členy na příští rok a vymýšlí, v jakém stylu nafotí příští kolekci kníratých fotek. „Rakovinou varlat nedávno onemocněl i jeden z našich kolegů na CEITEC.  Když osobně znáte někoho, kdo rakovinu dostal, o to víc vás to motivuje pomoci. Vybrané peníze putují na dobrou věc,“ dodává.

Minulý rok se jejich týmu podařilo vybrat 6 500 Kč a umístit se na 29. místě v České republice. Letos zatím vybrali 12 013 Kč a nachází se na 10. pozici. Pokud se chcete dozvědět o iniciativě Movember více a podpořit tým LaBros, klikněte ZDE.

Vědci ve výzkumném centru CEITEC se svou iniciativou snaží zvýšit povědomí v oblasti mužských onemocnění a několik výzkumných skupin se touto problematikou zabývá při každodenní práci v laboratoři. Vývoji metod pro diagnostiku rakoviny prostaty se věnuje také Zdeněk Farka z výzkumné skupiny Petra Skládala. Konkrétně se zabývá detekcí markeru PSA (prostatický specifický antigen). Ten se již k diagnostice běžně používá, jeho sledování v extrémně nízkých koncentracích je však zajímavé také po operativním zákroku, kdy již malé zvýšení koncentrace umožní lékaři rozpoznat návrat nemoci a zahájit léčbu dříve, než se projeví její příznaky. To ale vyžaduje velmi citlivou detekční metodu.

Zdeněk Farka s kolegy vyvíjejí přístup založený na tzv. foton-upkonverzních nanočásticích. Díky speciálním optickým vlastnostem mohou být jednotlivé nanočástice zobrazovány a počítány pomocí konvenčního optického mikroskopu. Ve spojení s protilátkou pak tato metoda umožňuje počítat jednotlivé molekuly PSA, čímž se dosahuje citlivosti nutné nejen pro konvenční diagnostiku rakoviny prostaty, ale také pro sledování změn koncentrace markeru u pacientů po operaci.

Iniciativa Movember financovala za 15 let své existence více než 1 250 projektů zaměřených na zdraví mužů po celém světě a dala si za cíl snížit předčasné úmrtí můžu do roku 2030 o 25 %. Ze 30 Mo Brothers v roce 2005, kdy bylo hnutí založeno, se rychle rozrostlo do celého světa a do iniciativy se letos zapojilo již 5 milionů lidí – takzvaných Mo Bros a Mo Sistas. Česká republika se do kampaně zapojila v roce 2007.

Foto: N. Rosinová