Vědec z CEITECu MU Lukáš Trantírek získal prestižní EMBO Installation Grant 2012

13. prosince 2012

Lukáš Trantírek získal EMBO Installation Grant a je tak jediným českým vědcem, který grant v roce 2012 obdržel. EMBO - Evropská organizace molekulární biologie granty uděluje jednou za rok deseti mladým vědcům z České republiky, Estonska, Polska, Portugalska a Turecka. EMBO Installation Grant umožňuje talentovaným výzkumníkům osamostatnit se a zřídit si vlastní výzkumnou skupinu v zemi svého původu.

EMBO  Installation Grant je udělován každoročně za účelem posílení vědy ve vybraných členských státech. „Instalační granty EMBO jsou přímou podporou talentovaných mladých vědců, kteří se vracejí zpět do vlasti, aby si zde založili vlastní laboratoře. Ve výsledku tyto granty přispívají k obrácení nepříznivého trendu odlivu talentovaných mozků ze zemí aktivně pracujících na rozvoji základní vědy,“ uvedla Gerlind Wallon, zástupkyně ředitele EMBO.

Ocenění vědci obdrží od svých hostitelských států částku 50 000 euro ročně po dobu tří až pěti let. To jim usnadní zřízení vlastních výzkumných skupin a vlastní etablování v dané vědecké komunitě. Deset držitelů grantu se tak stane členy prestižní sítě Mladých výzkumníků EMBO, což jim pomůže lépe se i se svými novými laboratořemi integrovat do evropské vědecké komunity. Od založení programu v roce 2006 získalo instalační granty EMBO celkem 58 výzkumných pracovníků.

Lukáš Trantírek vystudoval organickou chemii na Masarykově univerzitě v Brně, kde rovněž získal titul Ph.D. V letech 2002-2004 působil jako hostující vědec  na University of California v Los Angeles a na Johannes Kepler University v rakouském Linzi. Dále v letech 2005-2009 působil jako odborný asistent na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Od roku 2010 působil jako univerzitní docent na Utrecht University (Nizozemí). Od října 2012 působí jako odborný asistent v CEITECu - Středoevropském technologickém institutu. Lukáš Trantírek se zabývá studiem molekulárních mechanismů chemické komunikace.  Je autorem vice než 30 publikací v renomovaných vědeckých časopisech jako např. Journal of the American Chemical Society, Cell, nebo PNAS.